Χιτ: Σταμάτησαν τον Γιάννη, 1-0 με Μπάτλερ ο κακός “δαίμονας” των Μπακς (Video)

2020-09-01T07:05:01+00:00 2020-09-01T07:08:13+00:00.

01/Sep/20 07:05

Ο Τζίμι Μπάτλερ πέτυχε 40 πόντους, η άμυνα των Χιτ περιόρισε τον Γιάννη στους 18 πόντους κι ο “κακός δαίμονας” των Μπακς άνοιξε το σκορ στη σειρά επικρατώντας με 115-104 στο πρώτο ματς της ημιτελικής σειρά στην Ανατολή…

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε 18 πόντους κι άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 10 ριμπάουντ και εννιά ασίστ (αλλά και έξι λάθη σε 37 λεπτά), χωρίς να πάρει πολλές προσπάθειες (6/12 σουτ), ενώ ήταν πολύ άστοχος στις βολές έχοντας μόλις 4/12 εύστοχες.

Ο Τζίμι Μπάτλερ αντίθετα οδήγησε τους αήττητους στα πλέι οφ Χιτ (5-0) στο 1-0 με 40 πόντους (12/13 βολές, 13/20 σουτ) που είναι ρεκόρ καριέρας σε αυτή τη φάση του ΝΒΑ, ανατρέποντας μάλιστα το αρχικό 40-29 από την πρώτη περίοδο όταν οι Μπακς έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι.

Οι Χιτ μείωσαν στο ημίχρονο στους 3 και στο δεύτερο μέρος πήραν τα ηνία του αγώνα έχοντας υπέρ τους ένα +14! Ο Μπάτλερ πέτυχε 14 πόντους στην τέταρτη περίοδο, ενώ ένα τρίποντο του Τάιλερ Χίροου (11π.) περίπου 1.30” πριν το τέλος ήταν αυτό που “κλείδωσε” τη νίκη (109-101).

Ο Κρις Μίντλετον με 28 πόντους κι ο Μπρουκ Λόπεζ με 24 (4/8 και 4/6 τρίποντα αντίστοιχα) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Μπακς που έπαιξαν χωρίς τον Έρικ Μπλέντσο.

Χάρη στην ευστοχία τους από μακριά, πήραν προβάδισμα με 40-29 στην πρώτη περίοδο, αλλά προϊόντος του χρόνου οι Χιτ βρήκαν τις λύσεις και ειδικά από τη στιγμή που κατάφεραν με νταμπλ τιμ – κυρίως- να μην αφήσουν τον Γιάννη να πάρει πολλές πρωτοβουλίες. 12 σουτ για τον MVP ήταν πραγματικά λίγα.

Το Μιλγουόκι κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να αξιοποιήσει μομέντουμ εξαιτίας του Μπάτλερ.

Ο Μπάτλερ ήταν ο ηγέτης του Μαϊάμι με τον Γκόραν Ντράγκιτς να τον ακολουθεί μετρώντας 27 πόντους , με 9/15 σουτ και 7/7 βολές. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο πρόσθεσε 12, ενώ κατέβασε 17 ριμπάουντ και μοίρασε έξι τελικές πάσες, πρώτος και στους δύο τομείς για τους Χιτ.

Θυμίζουμε πως οι Μπακς ξεκίνησαν με το αριστερό και την πρώτη σειρά της postseason με τους Ορλάντο Μάτζικ, απαντώντας με τέσσερις σερί νίκες. Οι Χιτ μετράνε 3-1 φέτος κατά των Μπακς, με τη μοναδική νίκη των τελευταίων να σημειώνεται στη “φούσκα”.

Δείτε τι έγινε στα πλούσια highlights που ακολουθούν…