Θάντερ: Ο Κρις Πολ πήρε το “όπλο” του κι οδήγησε σε… τελικό με τους Ρόκετς (Video)

2020-09-01T08:13:31+00:00 2020-09-01T18:11:59+00:00.

01/Sep/20 08:13

Ο Κρις Πολ πέτυχε 15 από τους 28 συνολικά πόντους στην τέταρτη περίοδο και οι Θάντερ νίκησαν με 104-100 τους Ρόκετς, ωθώντας τη σειρά σε έβδομο παιχνίδι και τελικό πρόκρισης!

Ο Κρις Πολ απέδειξε την κλάση του οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη, μετρώντας 28 πόντους (3/6 τρίποντα) και βάζοντας μεγάλα καλάθια προς το τέλος της καθοριστικής περιόδου αλλά και τις κρίσιμες βολές για τους Θάντερ.

Με δικό του τρίποντο το ματς πήγε στα ίσια (98-98), ενώ με δύο βολές έδωσε προβάδισμα με 102-100.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ (17 πόντοι, μόλις τρεις ασίστ) ήταν ο μοιραίος παίκτης των Ρόκετς που έχασαν το πρώτο ματς-μπολ. Πρώτα έκανε αιρ-μπολ σε κρίσιμο σουτ και στην τελευταία κατοχή του Χιούστον υπέπεσε σε λάθος πάσα, στερώντας από την ομάδα του την ευκαιρία να πάει στην παράταση ή να νικήσει με τρίποντο!

Ο Ντανίλο Γκαλινάρι μέτρησε 25 πόντους με 4/9 τρίποντα, ενώ 13 πέτυχε ο Ντορτ και μόλις 12 ο Ντένις Σρέντερ που ήταν άστοχος (5/16 σουτ), αλλά πέτυχε ένα κρίσιμο καλάθι.

Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Ρόκετς με 32 πόντους (3/11 τρίποντα), οκτώ ριμπάουντ και επτά ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ 18 (4/6τριπ.) και πέντε κλεψίματα “έγραψε” ο Ρόμπερτ Κόβινγκτον.

Η σειρά θα ολοκληρωθεί σε δύο μέρες, ενώ περιμένουν οι Λέικερς που έχουν προκριθεί έναντι των Μπλέιζερς για τα ημιτελικά.