Γιάννης για το επίμαχο φάουλ: “Πρέπει να δω τη φάση, νομίζω έκανα τη σωστή κίνηση” (Video)

2020-09-03T07:43:55+00:00 2020-09-03T09:01:14+00:00.

03/Sep/20 07:43

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σχολίασε την επίμαχη φάση και το φάουλ που του σφυρίχθηκε πάνω στον Μπάτλερ κι έκρινε το δεύτερο παιχνίδι της σειράς υπέρ των Χιτ…

«Πρέπει να ξαναδώ την φάση. Προσπάθησα να το κάνω δύσκολο για τον Μπάτλερ. Οι διαιτητές είπαν ότι έγινε επαφή, ίσως να έγινε. Πρέπει να δω τη φάση», είπε ο MVP, Γιάννης Αντετοκούνμπο που αμφισβήτησε ήπια και πολιτισμένα την απόφαση των διαιτητών:

«Προσπαθούσα να δω αν το σφύριγμα για το φάουλ ήταν πριν τελειώσει ο χρόνος ή μετά την κόρνα της λήξης. Περίμενα την απόφαση των διαιτητών. Προσπαθούσα να σκεφτώ και πάλι τη φάση.

Δεν ξέρω πως θα μπορούσα να κάνω κάτι άλλο. Για μένα ήταν η σωστή κίνηση. Την έχω κάνει πολλές φορές, όταν ο αντίπαλος ντριμπλάρει. Είχε στη διάθεση του μόλις τέσσερα δευτερόλεπτα. Δεν θα έδινε πάσα. Θα έκανε το σουτ, οπότε πιστεύω ότι ήταν η σωστή κίνηση από μένα”.

Οι Χιτ έκαναν το 2-0 και μετράνε φέτος 4-1 επί της ομάδας με το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ:

“Πρέπει να παίζουμε δυνατά από το πρώτο λεπτό. Οι Χιτ είναι δύσκολη ομάδα, οπότε μπορεί να κουραζόμαστε κάποια στιγμή και να κάνουμε λάθη.

Πάντα θα είναι θέμα δικό μας αν θα νικήσουμε ή όχι. Το πως θα παίξουμε άμυνα, πως θα σκοράρουμε. Δεν έχει να κάνει με τον αντίπαλο αλλά μόνο με μας. Πως θα γίνουμε καλύτεροι, πως θα κερδίσουμε τους αγώνες. Δεν είναι θέμα αντιπάλου».

Ο Γιάννης ρωτήθηκε από τους ρεπόρτερ αν θα πρέπει να παίζει ακόμα περισσότερο, κοντά στα 40 λεπτά (σ.σ. αγωνίστηκε στα 36 λεπτά, ο μέσος όρος του στην κανονική περίοδο είναι 31′), ο διεθνής Έλληνας σούπερ σταρ των Μπακς σχολίασε χαρακτηριστικά:

«Πρέπει να κάνω ότι μου λέει ο κόουτς κι αυτό θα συνεχίσω να κάνω. Θα ήθελα να παίζω 48 λεπτά αλλά κάνω ό,τι μου πει ο προπονητής μου».

Η άμυνα των Χιτ έχει προσαρμοστεί πάνω στον Γιάννη με νταμπλ και τριπλ τιμ (!) πάνω του. Πώς το αντιμετωπίζει ο Αντετοκούνμπο και ποια λύση εφαρμόζει;

«Προσπαθώ να τρέξω περισσότερο. Οι συμπαίκτες μου με βοηθάνε. Αλλά θα πρέπει να συνεχίσω να είμαι επιθετικός απέναντι στην άμυνα τους».