Κλίπερς: Σάρωσαν με Καουάι τους Νάγκετς (Video)

2020-09-04T08:17:35+00:00 2020-09-04T08:17:35+00:00.

04/Sep/20 08:17

O Καουάι Λέοναρντ ήταν ασταμάτητος με 29 πόντους και οι Κλίπερς σάρωσαν με 120-97 τους Νάγκετς στον πρώτο ημιτελικό της φυτικής περιφέρειας…

Ο MVP των περσινών τελικών έβρισκε στόχο σχεδόν σε κάθε του προσπάθεια έχοντας 12/16 σουτ (1/2τριπ., 4/4 βολές) και με 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έβαλε μπροστά την ομάδα του με +18!

Η συνέχεια ήταν τελικά διαδικαστική, αφού οι Κλίπερς ξέφυγαν με 24 πόντους στην τρίτη περίοδο και δεν υπήρχε επιστροφή για τους καταπονημένους από τα επτά ματς και την ανατροπή που πέτυχαν επί των Γιούτα Τζαζ.

Ο Πολ Τζορτζ πρόσθεσε 19 πόντους, ενώ ο Μάρκους Μόρις σημείωσε 18 με 4/5 τρίποντα.

Οι Κλίπερς σούταραν με 57% εντός πεδιάς έναντι 42,2% από τους Νάγκετς που είχαν για πρώτο σκόρερ τον Νίκολα Γιόκιτς με 15 πόντους ενώ 13 σε 24 λεπτά έβαλε ο Πολ Μίλσαπ. Γενικά οι Νάγκετς παράτησαν το παιχνίδι κι ο κόουτς Μαλόουν ξεκούρασε τους περισσότερους βασικούς του παίκτες για να προσπαθήσουν να απαντήσουν στο Game2.