Χιτ: Με πλήρη ανατροπή έφτασαν σε ματς μπολ κατά του Γιάννη και των Μπακς (Videos)

2020-09-05T07:15:59+00:00 2020-09-05T07:17:38+00:00.

05/Sep/20 07:15

Με επί μέρους σκορ 40-13 στην τέταρτη περίοδο, οι Χιτ έκαναν πλήρη ανατροπή και επικράτησαν με 115-100 φτάνοντας σε ένα ματς μπολ, 3-0, που δεν έχει γυρίσει ποτέ στην ιστορία του ΝΒΑ!

Οι Μπακς κατέρρευσαν στην καθοριστική περίοδο και βρίσκονται πλέον σε απελπιστική θέση αφού πρέπει να πετύχουν τέσσερις σερί νίκες επί των αήττητων στα πλέι οφ, Χιτ, οι οποίοι μάλιστα προηγούνται με 5-1 νίκες του Μιλγουόκι φέτος!

Κατάφεραν και πάλι να σταματήσουν τον Γιάννη (21π.) που έπαιζε με ελαφρύ διάστρεμμα από την πρώτη περίοδο -κι επηρεάστηκε- κι παρότι άγγιξε ξανά το τριπλ νταμπλ (16ρ., 9ασ.), η αστοχία του ήταν μεγάλη (7/21 σουτ, 0/7 τριπ., 7/12 βολές).

Κι όμως. Ως το 36′, οι Μπακς έλεγχαν το παιχνίδι με σκορ 87-75, ενώ η διαφορά είχε φτάσει και στους 14 πόντους υπέρ τους με σπουδαία δουλειά από τον Μπρουκ Λόπεζ (22π.), τον Γιάννη αλλά και τον Κρις Μίντλετον που πέτυχε 14 πόντους στο πρώτο μέρος.

Όλα άλλαξαν στην τέταρτη περίοδο. Ο Τζίμι Μπάτλερ πέτυχε 17 από τους 30 πόντους του σε αυτό το διάστημα, οι Χιτ έκλεισαν ερμητικά την άμυνα τους και με σκορ 40-13 στα τελευταία 12 λεπτά έκαναν το 3-0.

Ήταν η μεγαλύτερη διαφορά σε αγώνα πλέι οφ στην ιστορία του ΝΒΑ σε τέταρτη περίοδο!

Οι Μπακς έχασαν ξαφνικά κάθε επαφή με το καλάθι έχοντας 6/23 σουτ και 0/10 τρίποντα και μοιραία έχασαν την επαφή τους με τους Χιτ στα τελευταία τέσσερα λεπτά όταν με 100-99 οι τελευταίοι πέρασαν μπροστά. Το τρίποντο του Τζέι Κράουντερ (17π., 5/11τριπ.) περίπου 2 λεπτά πριν το τέλος έκανε το 107-100 κι εκεί κρίθηκαν όλα.

Ο Μπάτλερ είχε 30 πόντους με 14/19 βολές και 7/13 σουτ (6 ασίστ), ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο πρόσθεσε 20 πόντους με 7/8 σουτ και 6/7 βολές, συν 16 ριμπάουντ. Ο Γκόραν Ντράγκιτς μπήκε στην εξίσωση με 15 πόντους.

Μεγάλη διαφορά στο παιχνίδι έκαναν τα τρίποντα, με τους Μπακς να μένουν στα 11/37 (έκλεισαν έτσι καλύτερα μέσα στη ρακέτα κατά του Γιάννη), ενώ οι Χιτ πέτυχαν ρεκόρ στα πλέι οφ μετρώντας 18/47 εύστοχα.