Κλίπερς: Με αντεπίθεση στο τέλος έκαναν το 2-1 με τους Νάγκετς (Video)

2020-09-08T08:03:06+00:00 2020-09-08T08:03:06+00:00.

08/Sep/20 08:03

Ο Πολ Τζορτζ μέτρησε 32 πόντους με 5/7 τρίποντα κι ο Καουάι Λέοναρντ πρόσθεσε 23 (14 ριμπάουντ, έξι ασίστ) κι οι Κλίπερς με αντεπίθεση στο τέλος επικράτησαν με 113-107 των Νάγκετς κάνοντας το 2-1 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά στη δυτική περιφέρεια…

Οι Κλίπερς χρειάστηκαν να κάνουν ένα 29-19 στην τελευταία περίοδο και να γυρίσουν από το 90-97 λίγο πριν τα μισά του 12λεπτου. Τζορτζ και Λέοναρντ πήραν βοήθεια από τον Λου Ουίλιαμς (10π.) που ενεργοποιήθηκε την κατάλληλη στιγμή αλλά ήταν ένα απίθανο μπλοκ του Καουάι που “κλείδωσε” τη νίκη.

Στο 109-103 ο Τζαμάλ Μάρεϊ προσπάθησε να καρφώσει μπροστά στον MVP των περσινών τελικών, αλλά ο Καουάι τον σταμάτησε στον αέρα με … ένα δάχτυλο!

Ο Μάρκους Μόρις πρόσθεσε 12 πόντους κι 11 έβαλε ο Μόντρεζλ Χάρελ για τους Κλίπερς που χρειάζονται δύο νίκες για να πάνε στον τελικό της Δύσης.

Πολύ μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Νίκολα Γιόκιτς, αλλά δεν ήταν αρκετό για τους Νάγκετς. Ο “Joker” πέτυχε 32 πόντους (13/24 σουτ, 3/8 τρίποντα, 3/4 βολές) συνοδευόμενα από 12 ριμπάουντ κι οκτώ ασίστ (επτά λάθη), ενώ εξαιρετικά στάθηκε ο Μάικλ Πόρτερ στα 23 λεπτά που έπαιξε, έχοντας 18 πόντους από τον πάγκο (8/17 σουτ, 10 ριμπάουντ).

Αντίθετα οι Νάγκετς πήραν λίγα πράγματα από τον Τζαμάλ Μάρεϊ που “κόλλησε” στους 14 πόντους με μόλις 5/17 εύστοχα σουτ, αλλά μοίρασε εννιά τελικές πάσες.