Μπακς: Λύγισαν χωρίς τον Γιάννη, τελικό Ανατολής οι Χιτ! (Video)

2020-09-09T07:01:35+00:00 2020-09-09T07:03:27+00:00.

09/Sep/20 07:01

45 λεπτά πριν το τζάμπολ οι Μπακς πήραν την οριστική απόφαση να μη χρησιμοποιήσουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Λίγες ώρες αργότερα έπαιξαν και τα τελευταία 48 λεπτά της σεζόν 2019-20…

Οι Μαϊάμι Χιτ επικράτησαν των Μπακς με 103-94, έκαναν το 4-1 και πέρασαν στον τελικό της Ανατολής για πρώτη φορά από το 2014!

Η πέμπτη ομάδα της κατάταξης στην ανατολική περιφέρεια εκμεταλλεύτηκε την απουσία του MVP, Γιάννη Αντετοκούνμπο και την προφανή έλλειψη πλεονεκτήματος έδρας των κορυφαίων στην κανονική περίοδο, Μπακς, οι οποίοι για δεύτερη σερί χρονιά δεν κατάφεραν να φτάσουν ως το τέρμα παρότι είχαν το καλύτερο ρεκόρ.

“Σεβόμαστε απεριόριστα αυτόν τον οργανισμό και ήταν ατυχές που ο Γιάννης δεν μπόρεσε να παίξει”, δήλωσε ο Έρικ Σπέλστρα που φτάνει σε μία ακόμα επιτυχία στην καριέρα του ως χεντ κόουτς των Χιτ.

Ο Γκόραν Ντράγκιτς πέτυχε 17 πόντους κι άλλους τόσους έβαλε ο Τζίμι Μπάτλερ (10ρ., 6ασ.) που οδήγησε την ομάδα του στον τελικό και φτάνει μακρύτερα από ποτέ στην καριέρα του στα πλέι οφ!

Ο Τζέι Κράουντερ πρόσθεσε 16, ο Τάιλερ Χίροου 14, ο Κέλι Ολίνικ 12 (όλοι τους ήταν αμφίβολοι πριν το τζάμπολ λόγω μικροτραυματισμών) κι ο Μπαμ Αντεμπάγιο 13 για τους Χιτ.

Οι Μπακς ξεκίνησαν δυναμικά το ματς έχοντας το μομέντουμ της νίκης από το προηγούμενο ματς το οποίο έπαιξαν χωρίς τον Γιάννη για τρεις περιόδου και ένα έξτρα πεντάλεπτο.

Προηγήθηκαν με 28-19 στην πρώτη περίοδο (28-15 λίγο νωρίτερα) αλλά προϊόντος του χρόνου οι πλήρεις Χιτ πήραν τον έλεγχο του αγώνα με 33-18 στο δεύτερο 12λεπτο. Συνολικά έκαναν ένα 30-9, κράτησαν τα ηνία του ματς και δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά ως το τέλος.

Ο Κρις Μίντλετον αποχαιρέτησε τη σεζόν με 23 πόντους αλλά ήταν άστοχος (8/25 σουτ), ενώ ο Μπρουκ Λόπεζ πρόσθεσε 15 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ο Ντόντε Βιντσέντζο έπαιξε βασικός αντί του Γιάννη και μέτρησε 17 πόντους, ενώ Μάθιους και Μάρβιν Ουίλιαμς είχαν από 11. Απογοήτευσε ο Έρικ Μπλέντσο που μέτρησε μόλις 9 πόντους με 2/12 σουτ, αλλά μοίρασε ίσο αριθμό ασίστ.