Λέικερς: Εις το όνομα του ΛεΜπρόν το 2-1, καθοριστικός Ρόντο στην τέταρτη περίοδο (Video)

2020-09-09T08:32:00+00:00 2020-09-09T08:32:00+00:00.

09/Sep/20 08:32

ORLANDO, FL - SEPTEMBER 8: Rajon Rondo #9 of the Los Angeles Lakers and LeBron James #23 of the Los Angeles Lakers high five during the game against the Houston Rockets during Game Three of the Western Conference Semifinals of the NBA Playoffs on September 8, 2020 at The AdventHealth Arena at ESPN Wide World Of Sports Complex in Orlando, Florida. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2020 NBAE (Photo by Andrew D. Bernstein/NBAE via Getty Images)

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πέτυχε 36 πόντους- τους 29 στο πρώτο μέρος- και ο Ραζόν Ρόντο ήταν εκπληκτικός στην τέταρτη περίοδο, οδηγώντας τους Λέικερς στη νίκη με 112-102 επί των Ρόκετς που έδωσε προβάδισμα 2-1 στην ημιτελική σειρά της Δύσης…

Ο ΛεΜπρόν έγινε ο πρώτος σε νίκη παίκτης στην ιστορία των πλέι οφ του ΝΒΑ, κάνοντας ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο στην επίθεση, αλλά συνέβαλλε καθοριστικά στην άμυνα στο δεύτερο μέρος.

Οι Ρόκετς πέτυχαν 64 πόντους στο ημίχρονο όταν ο ΛεΜπρόν κράτησε τους Λέικερς κοντά (-3) αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τους 38, χάνοντας μοιραία το παιχνίδι.

Ο “Βασιλιάς” είχε επίσης επτά ριμπάουντ, πέντε ασίστ, ένα κλέψιμο αλλά και τέσσερα μπλοκ, εμπνέοντας την άμυνα των Λέικερς.

Ήταν όμως υπόθεση του Ρόντο – που επέστρεψε πριν δύο ματς στο ροτέισον- η νίκη στην τελευταία περίοδο. Ο πολύπειρος πόιντ γκαρντ πέτυχε συνολικά 21 πόντους (8/11 σουτ, 3/5 τρίποντα) και μοίρασε εννιά ασίστ, ωστόσο σκόραρε οκτώ συνεχόμενους πόντους σε ένα σερί 10-0 των Λέικερς στην τελευταία περίοδο και μοίρασε την ασίστ για το άλλο καλάθι!

Σε αυτό το διάστημα οι Λέικερς πήραν ένα γερό προβάδισμα και με +10 στην τελευταία περίοδο πήραν την πρωτοπορία στη σειρά (2-1).

Ο Άντονι Ντέιβις έκανε επίσης ένα σπουδαίο παιχνίδι μετρώντας 26 πόντους (9/13 σουτ, 8/11 βολές), 15 ριμπάουντ και έξι ασίστ. Ο Κάιλ Κούζμα συμπλήρωσε την τετράδα με 14.

Οι Ρόκετς είχαν σε εξαιρετική βραδιά τα αστέρια τους καθώς ο Τζέιμς Χάρντεν πέτυχε 33 πόντους (4/9 τρίποντα, 9 ασίστ) , ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πρόσθεσε 30 με 13/24 σουτ, οκτώ ριμπάουντ και έξι ασίστ. “Κόλλησαν” όμως στο δεύτερο μέρος ενώ πήραν μικρή βοήθεια από τους υπολοίπους (Έρικ Γκόρντον 10π.) πλην του Τζεφ Γκριν που σταμάτησε στους 16.