ΝΒΑ: Ο ΛεΜπρόν οδήγησε τους Λέικερς στους τελικούς της Δύσης! (Video)

2020-09-13T07:12:08+00:00 2020-09-13T07:12:08+00:00.

13/Sep/20 07:12

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς το ήθελε περισσότερο από όλους. Πέτυχε 29 πόντους κι οδήγησε τους Λέικερς στους τελικούς της Δύσης μετά 10 χρόνια, νικώντας σε τέταρτο σερί παιχνίδι τους Ρόκετς με 119-96!

Οι Λέικερς δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της υπεροχής τους και απέκλεισαν τους Ρόκετς με τον ίδιο τρόπο που έκαναν κατά των Μπλέιζερς. Ξεκίνησαν με ήττα δηλαδή και έκαναν το 4-1 απαντώντας με τέσσερις σερί νίκες…

Ο Λεμπρόν πέτυχε 29 πόντους με 9/18 σουτ και πρόσθεσε 11 ριμπάουντ και επτά ασίστ σε μόλις 31 λεπτά συμμετοχής! Δεν χρειάστηκαν περισσότερα άλλωστε.

Οι Λέικερς ξεκίνησαν το ματς με ένα προβάδισμα 22 πόντων (33-11) και παρότι οι Ρόκετς επέστρεψαν με ένα σερί 17-2, τίποτα δεν σταματούσε την καλύτερη ομάδα της Δύσης. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 62-51. Το Χιούστον μείωσε ξανά στους επτά στα πρώτα δύο λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά οι Λέικερς έβαλαν τους επόμενους 15 πόντους, έφτασαν το σκορ ως το 95-69 και εκεί τέλειωσαν όλα.

Δεν ήταν αναγκαία καν η υψηλή απόδοση του Άντονι Ντέιβις που έμεινε στους 13 πόντους (11ρ.). Ο Κάιλ Κούζμα μέτρησε 17, ο Μαρκίφ Μόρις 16 κι ο Ντάνι Γκριν πρόσθεσε 14.

Η άμυνα όμως έπαιξε και πάλι καθοριστικό ρόλο. Μόνο ο Τζέιμς Χάρντεν επιβίωσε από το ναυάγιο των Ρόκετς πετυχαίνοντας 33 πόντους (12/20 σουτ). Ο Τζεφ Γκριν μέτρησε 13 κι ο Ράσελ Ουέστμπρουκ καταποντίστηκε στους 10 με 4/13 σουτ και 2/6 βολές.

Οι Ρόκετς απέτυχαν να φτάσουν στους τελικούς της Δύσης για μία ακόμα χρονιά και το μέλλον του Μάικ Ντ’Αντόνι είναι αβέβαιο με το συμβόλαιο του να έχει λήξει…