Χιτ: Έραβε ο Μπάτλερ, έκοψε ο Αντεμπάγιο κι 1-0 στην παράταση! (Video)

2020-09-16T06:07:38+00:00 2020-09-16T06:07:38+00:00.

16/Sep/20 06:07

Ο Τζίμι Μπάτλερ έβαλε το μεγάλο γκολ-φάουλ, ο Μπαμ Αντεμπάγιο σφράγισε τη νίκη με ένα απίστευτο μπλοκ πάνω στον Τζέισον Τέιτουμ κι οι Μαϊάμι Χιτ άνοιξαν το σκορ στους τελικούς της Ανατολής με 117-114 στην παράταση!

Οι Χιτ άνοιξαν το σκορ στον τελικό της Ανατολής, με το δραματικό φινάλε να ανήκει αποκλειστικά σε αυτούς και τον Τζέισον Τέιτουμ…θύμα.

Πρώτα ο Τζίμι Μπάτλερ έκανε το “drive” και όχι μόνο πέτυχε το καλάθι απέναντι στον φόργουορντ των Σέλτικς αλλά κέρδισε και το φάουλ 12” πριν το φινάλε της παράτασης! Ο Μπάτλερ ολοκλήρωσε το τρίποντο παιχνίδι βάζοντας μπροστά την ομάδα του αλλά η φάση του πρώτου τελικού ανήκε στον Μπαμ Αντεμπάγιο.

Ο Τέιτουμ πήγε να πάρει το αίμα του πίσω κι είναι αλήθεια πως έφτασε μερικά εκατοστά από το να το πετύχει. Σε θέση καρφώματος ήταν έτοιμος να ισοφαρίσει κι ενδεχομένως να έστελνε το ματς σε δεύτερη παράταση, αλλά 5” πριν το τέλος της πρώτης, ο Αντεμπάγιο σηκώθηκε και τον μπλόκαρε μεγαλοπρεπώς!

Οι Χιτ έμειναν πίσω στο σκορ νωρίς με 13 πόντους και 14 στην τέταρτη περίοδο (35-23)! Παρόλα αυτά βρήκαν το σθένος να γυρίσουν το παιχνίδι με τον εκπληκτικό Γκόραν Ντράγκιτς να πετυχαίνει 29 πόντους με 11/19 σουτ (3/6 τρίποντα)!

Ο Μπάτλερ δεν ήταν καν δεύτερος σκόρερ των Χιτ (20π.) αφού ο Τζέι Κράουντερ μέτρησε 22 με 5/9 τρίποντα. Ο Αντεμπάγιο είχε 18, εννιά ασίστ και δύο μπλοκ με το ένα να δίνει την περήφανη νίκη που τους οδήγησε σε ρεκόρ 9-1 στα πλέι οφ (μία ήττα από τους Μπακς μόνο)!

Ο Τάιλερ Χίροου άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 12 πόντους, 11 ριμπάουντ και εννιά ασίστ.

Ο μοιραίος παίκτης των Σέλτικς, Τζέισον Τέιτουμ, ήταν ο πρώτος τους σκόρερ με 30 πόντους (4/12 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), ενώ ο Μάρκους Σμαρτ πρόσθεσε 26 με 6/13 τρίποντα.

Ο Κέμπα Ουόκερ πέτυχε 19 και το καλάθι που έβαλε μπροστά την ομάδα του πριν ο Μπάτλερ αλλάξει το ρου του αγώνα, αλλά είχε μόλις 6/19 σουτ κι 1/9 τρίποντα.