Μαϊάμι Χιτ: Ανατροπή και πάλι, νίκη και στα… σχοινιά οι Σέλτικς! (Video)

2020-09-18T06:02:17+00:00 2020-09-18T06:02:17+00:00.

18/Sep/20 06:02

LAKE BUENA VISTA, FLORIDA - SEPTEMBER 17: Jae Crowder #99 of the Miami Heat and Goran Dragic #7 of the Miami Heat react after their win over Boston Celtics in Game Two of the Eastern Conference Finals during the 2020 NBA Playoffs at AdventHealth Arena at the ESPN Wide World Of Sports Complex on September 17, 2020 in Lake Buena Vista, Florida. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. (Photo by Kevin C. Cox/Getty Images)

Οι Μαϊάμι Χιτ το έκαναν ξανά. Από το -17 κάποια στιγμή στο πρώτο ημίχρονο γύρισαν το Game2 και με 106-101 νίκησαν ξανά τους Σέλτικς, 106-101 και τους έβαλαν στα σχοινιά (2-0) στους τελικούς της Ανατολής!

Έχαναν με 14 στο πρώτο ματς και με 17 στο δεύτερο. Κι όμως: για μία ακόμα φορά απέδειξαν πόσο σκληροί κι αποφασισμένοι για να φτάσουν ως το τέρμα του δρόμου είναι, ανατρέποντας το σκορ στην τρίτη περίοδο (37-17) και στο τέλος του αγώνα με τρομερές αμυντικές ενέργειες του Τζίμι Μπάτλερ (4 κλεψίματα) και καλάθια του Ντράγκιτς (25π.) πήραν την πολύτιμη νίκη!

Ο Σλοβένος ήταν ο πρώτος σκόρερ ανήμερα της επιτυχίας της Εθνικής Σλοβενίας το 2017 στο Ευρωμπάσκετ όπου ήταν ο MVP, ενώ και πάλι ο Μπαμ Αντεμπάγιο έκανε τη διαφορά, αυτή τη φορά στην τρίτη περίοδο.

Διάστημα στο οποίο πέτυχε 15 από τους 21 πόντους του με 7/8 σουτ, έναντι 17 πόντων και 4/12 σουτ των Σέλτικς!

Ο Ντάνκαν Ρόμπινσον μέτρησε 18 πόντους με 6/12 τρίποντα, ενώ ο Τζίμι Μπάτλερ πρόσθεσε 14 αλλά έκανε μερικές πολύ μεγάλες φάσεις στα τελευταία λεπτά. Δύο κλεψίματα και δύο αιφνιδιασμοί συν δύο καλάθια του Ντράγκιτς που ουσιαστικά έδωσαν τη νίκη. Το άστοχο τρίποντο του Κέμπα Ουόκερ (πρώτος σκόρερ των Σέλτικς με 23) προς το φινάλε απέτρεψε μία ακόμα παράταση.

Ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 21 πόντους κι άλλους τόσους έβαλε ο Τζέισον Τέιτουμ, ενώ ο Μάρκους Σμαρτ τέλειωσε το ματς με 14. Δεν αγωνίστηκε και πάλι ο Γκόρντον Χέιγουορντ.