Λέικερς: “Κυκλώνας” Ντέιβις σάρωσε τους Νάγκετς (Video)

2020-09-19T07:09:49+00:00 2020-09-19T07:09:49+00:00.

19/Sep/20 07:09

Ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε 37 πόντους κι οι Λέικερς επικράτησαν εύκολα με 126-114 των Νάγκετς, ανοίγοντας το σκορ στη σειρά των τελικών της δυτικής περιφέρειας…

Οι κουρασμένοι από τα 14 παιχνίδια στα πλέι οφ, Νάγκετς, άντεξαν ουσιαστικά ένα ημίχρονο και κάτι… λιγότερο. Πιο “φρέσκοι” οι Λέικερς, επέβαλλαν το παιχνίδι τους και βρέθηκαν μπροστά με 11 πόντους στο 24′ και με +24 στο τέλος της τρίτης περιόδου!

Απλά στο τελευταίο 12λεπτο μειώθηκε η διαφορά αλλά ήδη οι αναπληρωματικοί είχαν αναλάβει δράση.

Να θυμίσουμε πως στις προηγούμενες δύο σειρές οι Λέικερς έχασαν το πρώτο παιχνίδι κι απάντησαν σε Μπλέιζερς και Ρόκετς με τέσσερις σερί νίκες.

Είναι χαρακτηριστικό πως οι Λέικερς δεν χρειάστηκαν κάτι… υπερβολικό από τον ΛεΜπρόν Τζέιμς που έπαιξε μόλις 31 λεπτά και μέτρησε 15 πόντους και 12 ασίστ. Δεν πήρε καν πολλές προσπάθειες (6/12 σουτ).

Ο Ντέιβις πρόλαβε να πετύχει 37 πόντους σε 33 λεπτά έχοντας 12/15 βολές, 12/21 σουτ και 10 ριμπάουντ Εξαιρετικός ήταν ο Κεντάβιους Κάλντγουελ Πόουπ που μέτρησε 18 πόντους, ενώ επανήλθε στο ροτέισον ο Ντουάιτ Χάουαρντ που είχε 13.

Από 21 πόντους πέτυχαν οι ηγέτες των Νάγκετς, Νίκολα Γιόκιτς και Τζαμάλ Μάρεϊ. Φορτώθηκαν νωρίς με τρία φάουλ έκαστος (από το πρώτο μέρος) και σίγουρα αυτό έβλαψε τους Νάγκετς. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Γιόκιτς έπαιξε μόλις 25 λεπτά, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ είδε μόλις 29 λεπτά δράσης.

Με 14 πόντους (1/6τριπ.) και 10 ριμπάουντ τέλειωσε το ματς ο Μάικλ Πόρτερ τζ.