Νάγκετς: Ηχηρή απάντηση παρά το τριπλ νταμπλ του ΛεΜπρόν (Videos)

2020-09-23T06:25:13+00:00 2020-09-23T14:26:54+00:00.

23/Sep/20 06:25

ORLANDO, FL - SEPTEMBER 22: Nikola Jokic #15 and Jamal Murray #27 of the Denver Nuggets hi-five during the game against the Los Angeles Lakers during Game Three of the Western Conference Finals on September 22, 2020 in Orlando, Florida at AdventHealth Arena. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and/or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2020 NBAE (Photo by Nathaniel S. Butler/NBAE via Getty Images)

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ άγγιξε το τριπλ νταμπλ και πέτυχε δύο μεγάλα σουτ προς το τέλος του παιχνιδιού κι οι Νάγκετς απάντησαν στους Λέικερς, 114-106, μειώνοντας τη σειρά των τελικών της Δύσης σε 2-1…

ΟΙ Νάγκετς δεν άφησαν τους Λέικερς να κάνουν το καταδικαστικό 3-0, εκεί από όπου καμία ομάδα δεν έχει επιστρέψει στην ιστορία του ΝΒΑ.

Ο Μάρεϊ είχε 28 πόντους με 4/8 τρίποντα, ενώ πρόσθεσε 12 ασίστ και οκτώ ριμπάουντ! Ήταν όμως τα δύο από αυτά τα τρίποντα που σφράγισαν τη νίκη των Νάγκετς όταν οι Λέικερς έκαναν αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο.

Το Ντένβερ προηγήθηκε με 20 πόντους διαφορά περίπου 10 λεπτά πριν το φινάλε. Εκεί ο κόουτς Βόγκελ γύρισε την άμυνα του σε ζώνη και ξαφνικά οι Λέικερς γύρισαν το παιχνίδι με ένα επί μέρους σκορ 19-2!

Με το σκορ στο +4, ο Μάρεϊ έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο με 2:16 να απομένουν, έδωσε μία ασίστ στον Πολ Μίλσαπ κάτω από το καλάθι και “κόλλησε” ακόμα ένα σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα για να κάνει το 111-99 και να τελειώσει τη δουλειά.

Τεράστια βοήθεια πήρα το Ντένβερ από τον Τζέραμι Γκραντ που με 26 πόντους (7/11 σουτ, 10/12 βολές) πέτυχε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ.

Ο Νίκολα Γιόκιτς πρόσθεσε 22 με 9/14 σουτ, 10 ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ενώ ο Μόντε Μόρις είχε 14 στο 20λεπτο που αγωνίστηκε.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε τριπλ νταμπλ με 30 πόντους (14/23 σουτ), 11 ασίστ και 10 ριμπάουντ , αλλά δεν μπόρεσε αυτή τη φορά να οδηγήσει τους Λέικερς στη νίκη και να τους έφερνε μία επιτυχία μακριά από την επιστροφή τους στους τελικούς του ΝΒΑ για πρώτη φορά εδώ και δέκα χρόνια (2010).

Ο Άντονι Ντέιβις πρόσθεσε 27 αλλά είχε μόλις δύο ριμπάουντ, μία ασίστ και 0/4 τρίποντα (αν είχε… χάσει το τελευταίο σουτ στο Game 2 τώρα θα ήταν το Ντένβερ μπροστά με 2-1). Δώδεκα πέτυχε ο Κάλντγουελ-Πόουπ και εννιά με οκτώ ασίστ πρόσθεσε ο Ραζόν Ρόντο.