Μαϊάμι Χιτ: Με ήρωα τον… Χίροου μία νίκη μακριά από τους τελικούς του ΝΒΑ! (VIdeo)

2020-09-24T06:33:23+00:00 2020-09-24T06:33:23+00:00.

24/Sep/20 06:33

Ο Τάιλερ Χίροου πέτυχε 37 πόντους κι ήταν ο ήρωας- όνομα και πράγμα- των Μαϊάμι Χιτ που νίκησαν με 112-109 τους Σέλτικς κι έφτασαν ένα βήμα μακριά από τους τελικούς του ΝΒΑ!

Ο Χίροου στα 20 του πέτυχε ρεκόρ καριέρας στα πλέι οφ και ρεκόρ για ρούκι στην ιστορία των Χιτ! Σημείωσε 17 από τους 37 πόντους του στην τελευταία περίοδο και έσωσε τους Χιτ εκεί που οι Σέλτικς γύρισαν το ματς από διψήφια διαφορά και πέρασαν μπροστά με έναν πόντο.

Οι Χιτ έκαναν το 3-1 και μόλις 13 φορές έχει ανατραπεί αυτό το σκορ στην ιστορία του ΝΒΑ. Οι δύο- από τους Νάγκετς– μέσα στη “φούσκα”.

Ο Χίροου πέτυχε 5/10 τρίποντα και 14/21 σουτ συνολικά. Ο Τζίμι Μπάτλερ πρόσθεσε 24, ο Γκόραν Ντράγκιτς 22 κι ο Μπαμ Αντεμπάγιο μέτρησε 20 και 12 ριμπάουντ Είναι οι τέσσερις παίκτες που οδήγησαν τους Χιτ ως τώρα μέσα στη “φούσκα” και το έκαναν στο κρισιμότατο Game4 που έφερε τους Σέλτικς κοντά στον αποκλεισμό.

Ο Τζέισον Τέιτουμ μέτρησε 28 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο! Ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 21, ο Κέμπα Ουόκερ 20, ο Χέιγουορντ 14 κι ο Μάρκους Σμαρτ είχε 10 και 11 ασίστ.

Αν και γύρισαν το εις βάρος τους σκορ με διψήφια διαφορά, κατάφεραν να περάσουν μπροστά με έναν πόντο πριν δουν τους Χιτ να απαντούν ξανά. Ο Μπράουν μείωσε σε 107-104 με τρίποντο, 16” πριν το τέλος, ο Χίροου έβαλε 2/2 βολές, ο Μπάτλερ μία ακόμα και στο τέλος οι Σέλτικς δεν πρόλαβαν καν να πάρουν ένα καλό σουτ για να ισοφαρίσουν.