Λέικερς: Ντέιβις και ΛεΜπρόν οδήγησαν τους τελικούς της Δύσης σε ματς μπολ! (Video)

2020-09-25T06:34:34+00:00 2020-09-25T06:35:51+00:00.

25/Sep/20 06:34

Ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε 34 πόντους, ο ΛεΜπρόν πρόσθεσε 26 κι οι Λέικερς νίκησαν με 114-108 τους Νάγκετς, οδηγώντας τους τελικούς της Δύσης σε ματς μπολ (3-1)!

Είναι δύο γνώριμες καταστάσεις για αμφότερους τους “μονομάχους”: οι μεν Λέικερς έχουν περάσει ως τώρα με 4-1 στις προηγούμενες σειρές τους οπότε για τρίτη σερί φορά βρίσκονται στο ίδιο σκορ, ενώ οι Νάγκετς προκρίθηκαν αντίστοιχα ανατρέποντας το 1-3 σε δύο δικές τους αναμετρήσεις στα φετινά πλέι οφ!

Θα τα καταφέρουν και με τους Λέικερς που θέλουν μία νίκη από την επιστροφή τους στους τελικούς του ΝΒΑ μετά μία δεκαετία; Μοιάζει απίθανο αλλά ποιος ξέρει…

Ο Ντέιβις είχε 34 πόντους με σπουδαία ποσοστά ευστοχίας (10/15 σουτ, 13/14 βολές), ο ΛεΜπρόν άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 26 πόντους (7/18 σουτ όμως), εννιά ριμπάουντ και οκτώ ασίστ, ενώ δεν έκανε ούτε ένα λάθος σε 38 λεπτά συμμετοχής!

Οι Νάγκετς πάλεψαν ως το τέλος κυρίως χάρη στο φοβερό Τζαμάλ Μάρεϊ που μέτρησε 32 πόντους (12/17 δίποντα, 8/8 βολές) και οκτώ ασίστ , αλλά δεν πήρε μεγάλη βοήθεια από τον Νίκολα Γιόκιτς.

Ο κόουτς Βόγκελ ξεκίνησε στο “πέντε” με τον Ντουάιτ Χάουαρντ που μέτρησε 12 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά το κυριότερο ήταν ότι περιόρισε τον Γιόκιτς στους 16 (7ριμπ., 4ασ.), φορτώνοντας τον νωρίς με φάουλ γεγονός που αποσυντόνισε τον Σέρβο σούπερ σταρ.

Κάθε φορά που οι Νάγκετς επιχειρούσαν να γυρίσουν το παιχνίδι, σκόνταφταν στην κακή τους λειτουργεία στο αμυντικό ριμπάουντ. Οι Λέικερς κατέβασαν 12- τα μισά ο “Σούπερμαν”- και είχαν σκορ 25-6 υπέρ τους στις δεύτερες ευκαιρίες! Αρκετό για να τους δώσει τη νίκη και πάλι.

Ο Κάλντγουελ Πόουπ είχε 13 με 3/9 τρίποντα, ο Ραζόν Ρόντο 11 με επτά ασίστ κι ο Κάιλ Κούζμα 10 σε 19 λεπτά.

Ο Τζέραμι Γκραντ με 17 πόντους ήταν ο δεύτερος σκόρερ των Νάγκετς, ενώ 13 έβαλε ο Μάικλ Πόρτερ τζ.