Σέλτικς: Μεγάλη ανατροπή στο τρίτο 12λεπτο και … 3-2 με τους Χιτ (Video)

2020-09-26T06:09:17+00:00 2020-09-26T06:09:17+00:00.

26/Sep/20 06:09

Οι Σέλτικς πέτυχαν μεγάλη ανατροπή στο τρίτο 12λεπτο και το δεύτερο ημίχρονο συνολικά στο Game5 των τελικών της Ανατολής και με 121-108 νίκησαν τους Χιτ και μείωσαν τη σειρά στο 3-2.

Οι Σέλτικς δεν είναι ακόμα έτοιμοι να αποχωρήσουν από τη “φούσκα”. Και το απέδειξαν στον πέμπτο τελικό παρότι ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τα “πράσινα”.

Οι Χιτ ξεκίνησαν με προβάδισμα 12 πόντους στην πρώτη περίοδο και επτά στο ημίχρονο, αλλά το δεύτερο ανήκε ολοκληρωτικά στους Σέλτικς.

Με ένα σερί 13-0 γύρισαν το παιχνίδι και με σκορ 41-25 στο τρίτο 12λεπτο πήραν τα ηνία του αγώνα. Συνέχισαν και στην τέταρτη περίοδο όταν με δύο σερί τρίποντα ο Τζέιλεν Μπράουν έδωσε προβάδισμα 14 πόντων (103-89) με οκτώ λεπτά να απομένουν και εκεί όλα κρίθηκαν αφού οι άστοχοι Χιτ δεν βρήκαν στο σθένος να απαντήσουν.

Το Μαϊάμι είχε 7/36 τρίποντα ενώ πριν από αυτό είχαν 38,5%! Με τέτοια ποσοστά δεν μπορείς να νικήσεις.

Ο Τζέισον Τέιτουμ μέτρησε 31 πόντους και 10 ριμπάουντ (8/22 σουτ, 3/10 τρίποντα, 6 ασίστ), ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν πρόσθεσε 28 (4/10τριπ.) κι ο Ντάνιελ Τάις έκανε επίσης νταμπλ νταμπλ με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ (3 μπλοκ).

Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν κι οι Κέμπα Ουόκερ (15), Μάρκους Σμαρτ (12) και Χέιγουορντ (10).

Ο Γκόραν Ντράγκιτς ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ των Χιτ με 23 πόντους (αλλά με 1/7 τρίποντα), ενώ ο Ντάνκαν Ρόμπινσον τον ακολούθησε με 20 (3/11 τρίποντα).

Ο Τζίμι Μπάτλερ πλησίασε το τριπλ νταμπλ με 17 πόντους, οκτώ ασίστ και άλλα τόσα ριμπάουντ, ενώ από 14 πέτυχαν ο Τάιλερ Χίροου (από τους 37 στο Game4) κι ο Τζέι Κράουντερ (0/6 τρίποντα).

Οι Σέλτικς έσπασαν το πρώτο ματς των Χιτ και θέλουν να ακολουθήσουν το διπλό φετινό παράδειγμα των Νάγκετς που γύρισαν από το 1-3 με τους Τζαζ και τους Κλίπερς.