ΝΒΑ: Σαρωτικοί οι Λέικερς, άτυχοι οι Χιτ στον πρώτο τελικό (Video)

2020-10-01T06:53:22+00:00 2020-10-01T06:53:22+00:00.

01/Oct/20 06:53

Οι Λέικερς ήταν σαρωτικοί στον πρώτο τελικό και με 116-98 ισοπέδωσαν τους άτυχους Χιτ που μέσα στο παιχνίδι έχασαν τον Ντράγκιτς και τον Αντεμπάγιο…

Είναι αλήθεια πως οι Λέικερς είχαν επιβάλλει το παιχνίδι τους όταν τραυματίστηκε ο Ντράγκιτς και πολύ δε περισσότερο μόλις αποχώρησε ο Αντεμπάγιο.

Ο Άντονι Ντέιβις πέτυχε 34 πόντους στο ντεμπούτο του σε τελικούς του ΝΒΑ με 11/21 σουτ, εννιά ριμπάουντ, πέντε ασίστ και τρία μπλοκ, ενώ ο ΛεΜπρόν Τζέιμς άγγιξε το τριπλ νταμπλ μετρώντας 25 πόντους (9/17 σουτ), 13 ριμπάουντ και εννιά ασίστ!

Ήταν μία από τις σπάνιες φορές που ο “Βασιλιάς” κερδίζει στον πρώτο τελικό, καθώς μετρούσε ως τώρα ρεκόρ 1-8 με επτά σερί ήττες στους προηγούμενους!

Οι Χιτ ξεκίνησαν με 23-10 (!) στην πρώτη περίοδο, αλλά από εκεί και πέρα ο τελικός ανήκε αποκλειστικά στους Λέικερς. Πέτυχαν επί μέρους σκορ 55-25 από εκεί και πέρα μπαίνοντας μπροστά με +17 στο ημίχρονο και λίγο πριν λήξει αυτό γύρισε τον αστράγαλο του ο Τζίμι Μπάτλερ.

Αλλά συνέχισε και πέτυχε 23 πόντους με 8/13 σουτ και ήταν ο πρώτος σκόρερ των Χιτ. Ο Κέντρικ Ναν που αντικατέστησε τον Ντράγκιτς μετά τον τραυματισμό του, πέτυχε 18 κι ο Τάιλερ Χίροου 14, αμφότεροι ερχόμενοι από τον πάγκο. Ο Μπαμ Αντεμπάγιο σημείωσε οκτώ πόντους σε 21 λεπτά, πριν αποχωρήσει στην τρίτη περίοδο με τραυματισμένο ώμο.

Οι Λέικερς προηγήθηκαν ακόμα και με 32 πόντους διαφορά, είχαν 54-36 τα ριμπάουντ υπέρ τους ενώ πέτυχαν 15 τρίποντα (στα 38), κάτι σπάνιο για αυτούς. Έχουν ρεκόρ 21-3 όταν σημειώνουν +14 σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα.

Ο Κάλντγουελ Πόουπ πέτυχε 13 πόντους, ο Ντάνι Γκριν 11 στη συνέχεια από πέρυσι των συμμετοχών του σε τελικούς του ΝΒΑ και 10 πρόσθεσε ο Άλεξ Καρούσο.