Μπάτλερ-ΛεΜπρόν: Μία “μονομαχία” για τους… αιώνες κι η φωτογραφία του Τζίμι που θα μείνει (Video, photo)

2020-10-10T07:38:20+00:00 2020-10-10T09:32:06+00:00.

10/Oct/20 07:38

Η “μονομαχία” του Τζίμι Μπάτλερ με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς στο Game5 των συγκλονιστικών τελικών του ΝΒΑ θα μείνει στους… αιώνες. Όπως κι η φωτογραφία του αποκαμωμένου σταρ των Χιτ λίγο πριν βάλει δύο καθοριστικές βολές 16” πριν το φινάλε ενός επικού αγώνα…

Ο Μπάτλερ πέτυχε τριπλ νταμπλ με 35 πόντους, 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ παίζοντας 47 λεπτά (!) ενώ είχε 11/19 σουτ (1/3 τρίποντα), 12/12 βολές και πέντε κλεψίματα!

Πήρε πάνω του όλες τις επιθέσεις των Χιτ στο τελευταίο δίλεπτο και ευστόχησε σε όλες (βολές ή δίποντα), ενώ παράλληλα προσπαθούσε να παίξει άμυνα στον ΛεΜπρόν Τζέιμς. Ακόμα και χωρίς απόλυτη επιτυχία και μόνο η ενέργεια που σπαταλούσε για να το κάνει αρκούσε.

Ήταν τέτοια η κόπωση του Μπάτλερ που λίγο πριν εκτελέσει τις δύο βολές που διαμόρφωσαν το 109-108 του πέμπτου τελικού πήγε προς τις διαφημιστικές πινακίδες για να πάρει σκύβοντας πάνω τους για μερικά δευτερόλεπτα.

Ακόμα και ο κόουτς Σπέλστρα σπατάλησε το τελευταίο του τάιμ άουτ για να δώσει δύο λεπτά ξεκούρασης στον “πολεμιστή” του. Μία φωτογραφία που θα μείνει…

Μήπως όμως ο ΛεΜπρόν πήγε πίσω; Πέτυχε 40 πόντους με 6/9 τρίποντα (!) και 15/21 σουτ συνολικά, πρόσθεσε 4/6 βολές (3/3 στα κρίσιμα λεπτά) ενώ είχε επίσης 13 ριμπάουντ, τρία κλεψίματα και επτά ασίστ στο ενεργητικό του!

Ήταν αυτός που πήρε την μπάλα για την τελευταία επίθεση-τίτλου των Λέικερς. Ήδη βγήκαν πολλοί και τον κατηγόρησαν πως δεν σήκωσε το βάρος της ευθύνης πάνω του για να σουτάρει αυτός. Άδικο.

Ο ΛεΜπρόν κλείστηκε από σχεδόν ολόκληρη την άμυνα των Χιτ πασάροντας στον αμαρκάριστο Ντάνι Γκριν αλλά ο αυτός αστόχησε και δεν υπήρξε… όγδοη ασίστ στο στατιστικό του “Βασιλιά” που πέτυχε όλα τα μεγάλα καλάθια στην τελευταία περίοδο. Κι όχι μόνο.

Απολαύστε στα βίντεο που ακολουθούν τις δύο επικές εμφανίσεις…