Μπακς: Από ήρωας… μοιραίος ο Γιάννης, νίκη οι Σέλτικς στο “νήμα” (Video)

2020-12-24T07:37:02+00:00 2020-12-24T10:52:36+00:00.

24/Dec/20 07:37

Γύρισε το παιχνίδι σχεδόν μόνος του στην τελευταία περίοδο. Έπαιξε τέλεια άμυνα πάνω στον Τέιτουμ στο τελευταίο σουτ, αλλά η μπάλα έκανε το χατίρι στον άσο των Σέλτικς. Κέρδισε βολές σχεδόν στην εκπνοή, αλλά έχασε τη δεύτερη κι ο Γιάννης έγινε από ήρωας… μοιραίος για τους Μπακς…

Οι Σέλτικς νίκησαν με 122-121 τους Μπακς, χάρη στο τρίποντο του Τζέισον Τέιτουμ (6/13, 30π.) με 0,4” πριν το τέλος και παρότι ο Γιάννης έβγαλε το χέρι του ακριβώς πάνω στο σουτ. Με τη βοήθεια του ταμπλό όμως η μπάλα κατέληξε στο καλάθι και φάνηκε να κρίνεται το παιχνίδι.

Οι Μπακς όμως έβγαλαν όμορφα την κομπίνα, ο Γιάννης προσπάθησε να κάνει το “τιπ” για την ισοφάρισε και κέρδισε φάουλ. Έβαλε την πρώτη, αστόχησε όμως στη δεύτερη και οι Μπακς μπήκαν με το… αριστερό στη σεζόν.

Ήταν πραγματικά κρίμα για τον MVP, Γιάννη Αντετοκούνμπο, που πέτυχε 18 από τους 35 πόντους του (13ριμπ., 2 μπλοκ, 7 λάθη) στην τέταρτη περίοδο, γυρνώντας το ματς από το -17 στο τέλος του τρίτου 12λεπτου!

Ο Γιάννης ήταν ασταμάτητος από παντού (3/8 τρίποντα, 13/26 σουτ) σε αυτό το διάστημα και θα οδηγούσε τους Μπακς στη νίκη, αν ο Τέιτουμ και το… ταμπλό δεν είχαν την αντίθετη γνώμη: “Όταν έφυγε η μπάλα ήξερα πως θα χτυπήσει στο ταμπλό. Δεν το είχα σχεδιάσει όμως” , είπε ο Τέιτουμ που κατάλαβε πως η τύχη στάθηκε στο πλευρό του.

Ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν πρώτος σκόρερ για τους Σέλτικς με 33 πόντους, ενώ σπουδαία εμφάνιση έκανε από τον πάγκο ο πολύπειρος Τζεφ Τιγκ με 19 (4/4τριπ.), αποδεικνύοντας ότι έκαναν διάνα υπογράφοντας τον.

Ο Κρις Μίντλετον μέτρησε 27 πόντους, 14 ριμπάουντ αλλά και οκτώ ασίστ, αναλαμβάνοντας αυτός το ρόλο του δημιουργού (2 ο Γιάννης) στους Μπακς, αντί για παράδειγμα του Τζρου Χόλιντεϊ.

Όχι ότι το επίσημο ντεμπούτο του τελευταίου με τη φανέλα των Μπακς ήταν κακό. Κάθε άλλο. Μέτρησε 25 πόντους με 10/16 σουτ, ενώ πρόσθεσε έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Ο Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο είχε 15 με 3/4 τρίποντα ως starter αλλά απογοήτευσε ο “πάγκος” των Μπακς που είχε 12 πόντους όλους κι όλους από τέσσερις παίκτες…