Χιτ: Άνετα τους Πέλικανς με ρεκόρ του Ρόμπινσον (videos)

2020-12-25T20:48:15+00:00 2020-12-25T21:08:20+00:00.

25/Dec/20 20:48

Οι Χιτ δεν είχαν πρόβλημα απέναντι στους Πέλικανς, με την ομάδα του Μαϊάμι να επικρατεί άνετα με 111-98 και να κάνουν… όμορφα Χριστούγεννα.

Χαρούμενα Χριστούγεννα θα κάνουν οι Χιτ, με την ομάδα του Μαϊάμι να μην έχει πρόβλημα απέναντι στους Πέλικας και να επικρατούν με 111-98, ανεβαίνοντας στο 1-1, σκορ στο οποίο υποχώρησε και το σύνολο της Νέας Ορλεάνης.

Ο Ρόμπινσον με 23 πόντους και 7 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος, με τα 6 εξ αυτών να είναι στο πρώτο ημίχρονο και να αποτελούν ρεκόρ στην Christmas Day, ενώ 18 πρόσθεσε ο Ντράγκιτς και 17 ο Αντεμπάγιο. Ο Μπάτλερ, ο οποίος έμεινε εκτός στο δεύτερο μισό του αγώνα, λόγω του προβλήματος που είχε στον αστράγαλο από το πρώτο ματς της σεζόν, είχε 4 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από την άλλη, η μεγάλη εμφάνιση των Ουίλιαμσον (32π.) και Ίνγκραμ (28π.) δεν ήταν αρκετή για τους ηττημένους.

Μόνο στην πρώτη περίοδο το σκορ ήταν κλειστό (29-26), με τους Χιτ να μπαίνουν… γκαζωμένοι στην δεύτερη και να ανεβάζουν το προβάδισμά τους, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 66-53.

Οι Πέλικανς, με μπροστάρη τον Ίνγκραμ και τον Ζάιον, μπήκαν και πάλι στο ματς, μειώνοντας στο 88-81 στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου, όμως το τέταρτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι εκτόξευσαν την διαφορά και έφτασαν άνετα στη νίκη με 111-98.

Δωδεκάλεπτα: 29-26, 66-53, 88-81, 111-98.