Κλίπερς: Αυτή τη φορά δεν άφησαν τους Νάγκετς να κάνουν ανατροπή – Ματωμένος βγήκε ο Καουάι (Video)

2020-12-26T08:54:37+00:00 2020-12-26T08:54:37+00:00.

26/Dec/20 08:54

Οι Κλίπερς δεν άφησαν αυτή τη φορά τους Νάγκετς να ανατρέψουν το σκορ, όπως συνέβη τρεις φορές στα πλέι οφς της “φούσκας” με αποτέλεσμα να περάσει το Ντένβερ στον τελικό της Δύσης κι όχι οι πρώτοι…

Οι Κλίπερς έκαναν το 2/2 και μετά τους Λέικερς νίκησαν και τους Νάγκετς με 121-108, παρότι έχασαν τον Καουάι Λέοναρντ έξι λεπτά πριν το τέλος από αγκωνιά που “έφαγε” στο πρόσωπο. Και μάλιστα από το συμπαίκτη του, Σερζ Ιμπάκα, άθελα του βεβαίως…

Ο Λέοναρντ πήδηξε για ένα επιθετικό ριμπάουντ μαζί με τον Ιμπάκα, ο αγκώνας του οποίου προσγειώθηκε στο πρόσωπο του συμπαίκτη του. Ο Καουάι γέμισε με αίματα και αποχώρησε από το παρκέ με 21 πόντους σε 30 λεπτά, με τον Τάι Λου να εμφανίζεται καθησυχαστικός: “Σηκώθηκε, περπάτησε, οπότε προβλέπω πως θα είναι καλά”.

Η διαφορά έπεσε στην τέταρτη περίοδο, οι Νάγκετς έδειξαν πιο απειλητικοί με την αποχώρηση του Καουάι στο +11, αλλά αυτή τη φορά δεν έγινε η ανατροπή: “Είμαστε διαφορετική ομάδα φέτος”, είπε ο κορυφαίος παίκτης των Κλίπερς, Πολ Τζορτζ, που και στα δύο πρώτα ματς ήταν ο καλύτερος σκόρερ της ομάδας του.

Αυτή τη φορά μέτρησε 23 πόντους με 5/9 τρίποντα, ενώ πρόσθεσε και εννιά ασίστ!

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια, οι Κλίπερς δείχνουν πιο δυνατοί στο βασικό τους σχήμα, με τον Ιμπάκα να προσθέτει 15 πόντους σε μόλις 21 λεπτά συμμετοχής και τον Νικολά Μπατούμ να βρίσκει τον εαυτό του, τελειώνοντας το ματς με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ .

Ο Ίβιτσα Ζούμπατς έβαλε 12 και ο Ουίλιαμς 8 από τον πάγκο των Κλίπερς που τον είχαμε συνηθίσει με τον Χάρελ και τον “Sweet Lou” σε παιχνίδι των 18-20 πόντων.

Οι Νάγκετς ξεκίνησαν τη σεζόν με 0-2. Έμειναν πίσω στο σκορ με 17 πόντους στο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφεραν ό,τι είχαν πετύχει στο Ορλάντο, στα πλέι οφ κατά των Κλίπερς.

Ο Νίκολα Γιόκιτς άγγιξε το δεύτερο σερί τριπλ νταμπλ με 24 πόντους, εννιά ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Τζαμάλ Μάρεϊ πρόσθεσε 23 (4/11 τρίποντα) κυρίως σκοράροντας στο δεύτερο μέρος.

Ο Φακούντο Καμπάτσο έπαιξε μόλις τρία λεπτά χωρίς να σκοράρει.