Ποκουσέφσκι: Γενέθλια με νικηφόρο αν κι άποντο ντεμπούτο στο ΝΒΑ! (Video)

2020-12-27T07:12:04+00:00 2020-12-27T07:12:04+00:00.

27/Dec/20 07:12

Η 26η Δεκεμβρίου του 2020 θα είναι μία μέρα που θα θυμάται για πάντα ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι. Έστω και με ανάμεικτα συναισθήματα…

Στα 19α γενέθλια της ζωής του, ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι έκανε το ντεμπούτο του στο ΝΒΑ παίζοντας για 11 λεπτά στον αγώνα των Θάντερ κατά των Χόρνετς και παρότι η ομάδα του νίκησε με 109-107, ο ίδιος έμεινε άποντος παρότι πήρε έξι προσπάθειες για τρίποντο!

Ο Ποκουσέφσκι δεν κατάφερε να σκοράρει (0/6τριπ.). Νομίζουμε όμως πως αυτό που μετράει είναι ότι σε ηλικία 19 χρονών πήρε κανονικό χρόνο συμμετοχής σε ομάδα του ΝΒΑ κι όχι “garbage time”.

Στο χέρι του είναι να ανεβάσει την απόδοση και έτσι να παίξει περισσότερο όπως ακριβώς έγινε στην αξιοπρόσεκτη preseason που έκανε. Ο Ποκουσέφσκι μέτρησε τέσσερα ριμπάουντ στη στατιστική του, ένα κλέψιμο αλλά κι ένα μπλοκ!

Οι Θάντερ νίκησαν με 109-107 χάρη σε σουτ του νέου τους ηγέτη, Σάι Γκίλτζεους Αλεξάντερ με 1,4” να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Αλεξάντερ είχε 24 πόντους με εννιά ασίστ, ενώ ο πολύπειρος Τζορτζ Χιλ μέτρησε 21 με 4/4 τρίποντα σε μόλις 24 λεπτά.

Ο έτερος Ευρωπαίος ρούκι των Θάντερ, Τεό Μαλεντόν, πέτυχε τέσσερις πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής από τον πάγκο.

Ο Τέρι Ροζίερ ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ των Χόρνετς με 19 πόντους, ενώ ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον μέτρησε 18. Ο Γκόρντον Χέιγουορντ περιορίστηκε στους 12, ενώ ο ΛαΜέλο πέτυχε τα πρώτα του καλάθια στο ΝΒΑ φτάνοντας μάλιστα τους 13 πόντους.

Οι Χόρνετς έχασαν για δεύτερη σερί φορά μετά την πρεμιέρα με τους Καβναλίερς.