ΝΒΑ: Χαλαρά οι Λέικερς, δύο μπλοκ ο Κώστας Αντετοκούνμπο- Πρώτη ήττα για Κινγκς και Σπερς (Video)

2020-12-28T09:46:12+00:00 2020-12-28T09:46:12+00:00.

28/Dec/20 09:46

Ο Άντονι Ντέιβις έλειπε, το ίδιο όμως κι ο Καρλ Άντονι Τάουνς και οι Λέικερς δεν είχαν τελικά κανένα πρόβλημα να διαλύσουν τους Τίμπεργουλφς με 127-91 και να τους υποχρεώσουν στην πρώτη τους ήττα…

Από το ημίχρονο είχε κριθεί το παιχνίδι στο Λος Άντζελες, όταν οι πρωταθλητές Λέικερς πήραν διαφορά 22 πόντων, με τον Κάιλ Κούζμα να πετυχαίνει 20 σε αυτό το διάστημα! Εκεί σταμάτησε μάλιστα.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πρόσθεσε 18 σε μόλις 26 λεπτά (δεν χρειάστηκε να συνεχίσει) , ενώ ο Μαρκ Γκασόλ έκανε το καλύτερο του παιχνίδι ως “Λέικερ”, έχοντας 12 πόντους, επτά ριμπάουντ, οκτώ ασίστ και τέσσερα μπλοκ με 100% στα σουτ σε 21 λεπτά!

Δύο μπλοκ έκανε κι ο Κώστας Αντετοκούνμπο που πρόσθεσε τέσσερα ριμπάουντ σε οκτώ λεπτά, αλλά δεν σκόραρε στις δύο προσπάθειες που πήρε.

Ο Άντονι Έντουαρντς με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των “Λύκων”, αλλά το Νο1 του φετινού ντραφτ είχε 1/9 τρίποντα και 6/21 σουτ συνολικά!

ΟΙ ΠΕΛΙΚΑΝΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΤΟΥΣ ΣΠΕΡΣ

Ο Μπράντον Ίνγκραμ πέτυχε 28 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ και οι Πέλικανς σταμάτησαν τους Σπερς με 98-95. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για το Σαν Αντόνιο που είχαν μία ευκαιρία να ισοφαρίσουν το παιχνίδι, αλλά η προσπάθεια του ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν μπλοκαρίστηκε από τον Έρικ Μπλέντσο.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για τους Πέλικανς (2-1 όσο κι οι Σπερς). Ο Ζάιον Ουίλιαμσον μέτρησε 18 πόντους αλλά με 7/22 σουτ (!)- κάτι σπάνιο για αυτόν- ενώ πρόσθεσε 11 ριμπάουντ και ρεκόρ καριέρας πέντε κλεψίματα. Ο Λόνζο Μπολ τέλειωσε το ματς με 16, πέντε ασίστ και πέντε κλεψίματα επίσης.

Ο Ρούντι Γκέι μέτρησε 22, ενώ ο ΝτεΡόζαν έμεινε στους οκτώ (10 ασίστ).

Οι Σανς ήταν αυτοί που σταμάτησαν το κρεσέντο νικών των Κινγκς, επικρατώντας εύκολα με 116-100 στο Σακραμέντο. Η διαφορά έγινε στο δεύτερο ημίχρονο όταν οι φιλοξενούμενοι Σανς είχαν υπέρ τους ένα +13, παρότι τα μεγάλα τους αστέρια δεν “έλαμψαν” κιόλας.

Ο Μάικαλ Μπρίτζες ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους και τον ακολούθησε ο Κάμερον Τζόνσον με 21. Ο Ντέβιν Μπούκερ έβαλε 20 αλλά με 1/6 τρίποντα, ο Έιτον έμεινε στους 11 εμώ ο Κρις Πολ είχε μόλις οκτώ αλλάκαι 12 ασίστ.

Ο Μπάντι Χιλντ με 17 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των Κινγκς που έπεσαν στο 2-1 όσο έχουν κι οι Σανς.