Μπλέιζερς: “Καυτός” Λίλαρντ, νίκη με ανατροπή επί των Λέικερς! (Video)

2020-12-29T09:03:16+00:00 2020-12-29T09:03:16+00:00.

29/Dec/20 09:03

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ πέτυχε τους 21 από τους 31 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μπλέιζερς γύρισαν από το -9 και πέτυχαν μεγάλο διπλό με 115-107 επί των Λέικερς!

Ο “καυτός” Λίλαρντ ανέλαβε δράση στο δεύτερο μέρος, μαζί με τον απίστευτο Γκάρι Τρεντ τζούνιορ που μέτρησε 28 πόντους με ρεκόρ καριέρας επτά τρίποντα (7/11, 3/3 δίποντα)!

Οι Λέικερς προηγήθηκαν με +9 πόντους στα μισά της τρίτης περιόδου κι εκεί ο Λίλαρντ αποφάσισε να μη φύγει ηττημένος από το “Στέιπλς Σέντερ”. Είχε 5/10 τρίποντα, 10/16 σουτ και 6/6 βολές, οδηγώντας τους Μπλέιζερς στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους, ενώ οι Λέικερς έπεσαν στο 2-2.

Ο Σι Τζέι Μακόλουμ συμπλήρωσε την περιφερειακή τριάδα-όνειρο των Μπλέιζερς μετρώντας 20 πόντους (αλλά με 7/22 σουτ) και 11 ασίστ! Νταμπλ νταμπλ έκαναν κι οι δύο σέντερ των Μπλέιζερς (Νούρκιτς 10π.-12ρ., Καντέρ 12-14).

Οι Λέικερς έπαιξαν πλήρεις αφού επέστρεψε ο Άντονι Ντέιβις, αλλά ήταν μάλλον… υποτονικός με 13 πόντους σε 38 λεπτά! Ως εκ τούτου, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς σήκωσε το μεγαλύτερο βάρος μετρώντας 29 πόντους (3/7τριπ.), εννιά ριμπάουντ και έξι ασίστ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε κι ο Ντένις Σρέντερ με 24 πόντους και τέσσερις ασίστ.

Οι Μπλέιζερς μπήκαν στην τέταρτη περίοδο πίσω στο σκορ, αλλά το επί μέρους 31-22 τους έδωσε τη νίκη.

Αυτή ήταν η πρώτη φορά μετά 59 σερί επιτυχίες για τους Λέικερς, που ξεκινούσαν την τέταρτη περίοδο μπροστά στο σκορ, που δεν κατάφεραν να πανηγυρίσουν!