ΝΒΑ: Μόνο οι Μάτζικ με 4/4 νίκες για πρώτη φορά στην ιστορία τους! Όλα τα αποτελέσματα (Videos)

2020-12-30T09:56:28+00:00 2020-12-30T09:56:28+00:00.

30/Dec/20 09:56

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς έκανε ρεκόρ σεζόν με 28 πόντους (10ρ., 5ασ.) και οι Μάτζικ νίκησαν με 118-107 τους Θάντερ στην Οκλαχόμα Σίτι, πετυχαίνοντας το 4/4 στο ξεκίνημα της σεζόν, κάτι που γίνεται για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

Στα 31 χρόνια του οργανισμού ουδέποτε κατάφεραν κάτι ανάλογο ακόμα κι όταν έπαιζαν εκεί ο Σακ ή ο Ντουάιτ Χάουαρντ στα καλά του. Είναι αυτή τη στιγμή η μοναδική ομάδα με αήττητο ρεκόρ σε τέσσερα ματς, ενώ κι οι Χοκς δεν έχουν γνωρίσει αποτυχία ως τώρα αλλά με ένα λιγότερο ματς.

Χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 31-22 στην τελευταία περίοδο, οι Μάτζικ πήραν τη νίκη απέναντι στους Θάντερ του Αλεξέι Ποκουσέφσκι που πέτυχε επιτέλους το πρώτο του καλάθι στο ΝΒΑ, αν και πάλι ήταν τρομερά άστοχος (1/8 σουτ). Γέμισε όμως και πάλι τη στατιστική του στα 19 λεπτά συμμετοχής του με έξι ριμπάουντ, τρεις ασίστ και δύο μπλοκ!

Ο Σάι Γκίλτζεους Αλεξάντερ με 23 πόντους (8/10 σουτ), επτά ριμπάουντ και επτά ασίστ ήταν ο καλύτερος των Θάντερ που έπεσαν στο 1-2.

TA ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:

ΚαβαλίερςΝικς 86-95 (Ντράμοντ 18π., 17ρ. – Ραντλ 28π., 12ρ., 11ας.). Πρώτη ήττα για τους Καβαλίερς, 3-1 οι Νικς.

ΠίστονςΟυόριορς 106-116 (Τζέραμι Γκραντ 27- Κάρι 31π., 6ας.). Δύο σερί νίκες οι Ουόριορς, 0-4 οι Πίστονς.

ΠέισερςΣέλτικς 111-116 (Ολαντίπο 24π., 6ας.- Τέιτουμ 27π., 11ρ.). Πρώτη ήττα για την Ιντιάνα.

ΡάπτορςΣίξερς 93-100 (Λάουρι 24π., 8ρ., 9ας.- Εμπίντ 29π., 16ρ.). Χωρίς νίκη το Τορόντο.

– Ουίζαρντς-Μπουλς 107-115 (Ουέστμπρουκ 21π., 15ρ., 11ας.- ΛαΒιν 23π., 6ας.)

– Χιτ-Μπακς 97-144 (Χίροου 23π., 7ας.- Χόλιντεϊ 24π., 7ας.)

ΣανςΠέλικανς 111-86 (Κράουντερ 21 – Ίνγκραμ 13π., 6ας.). Στο 3-1 το Φοίνιξ, 2-2 η Νέα Ορλεάνη.

Κλίπερς-Τίμπεργουλφς 124-101 (Ιμπάκα 16π. 8ρ.-Ράσελ 22). Μετά το -51 νίκη οι Κλίπερς χωρίς τον Καουάι Λέοναρντ

ΚινγκςΝάγκετς 125-115 (Φοξ 24., 9ας.- Γιόκιτς 26π., 11ρ., 12ας.). Ακόμα μία ήττα για το Ντένβερ (1-3), στο 3-1 το Σακραμέντο.