Λέικερς: “Βασιλική” ανατροπή με τριπλ νταμπλ ΛεΜπρόν! Πέρασε τον Τσάμπερλεν στα εύστοχα σουτ (Video)

2021-02-05T07:42:36+00:00 2021-02-05T07:42:36+00:00.

05/Feb/21 07:42

O ΛεΜπρόν Τζέιμς ξεπέρασε τον Ουίλτ Τσάμπερλεν στη λίστα των παικτών με τα περισσότερα εύστοχα σουτ στην ιστορία του ΝΒΑ. Και το έκανε με επικό τρόπο…

Ο “Βασιλιάς” πέτυχε τριπλ νταμπλ με 27 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ στη νίκη κατά των Νάγκετς με 114-93 και πλέον έγινε ο τρίτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ με τα περισσότερα εύστοχα σουτ, αφήνοντας πίσω του τον Τσάμπερλεν! Μπροστά του είναι πλέον μόνο ο Καρίμ (1ος) και ο Καρλ Μαλόουν (2ος).

Δεν ήταν απλά ένα ιστορικό βράδυ για τον ΛεΜπρόν στο Λος Άντζελες, αλλά το συνόδεψε και με μία μεγάλη εμφάνιση.

Οι Λέικερς έμειναν πίσω με 12 πόντους στο ημίχρονο, αλλά χάρη σε ένα σερί 15-0 κατά των Νάγκετς, γύρισαν τούμπα το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο (37-17), πετυχαίνοντας τελικά μία πανεύκολη νίκη. Χάρη σε αυτήν οι Λέικερς έμειναν μισή νίκη πίσω από τους Τζαζ στην κορυφή του ΝΒΑ, ενώ έπιασαν στη βαθμολογία τους συμπολίτες τους, Κλίπερς.

Ο ΛεΜπρόν έφτασε μάλιστα στα 800 ματς με 25+ πόντους και είναι ο μόνος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που έχει πετύχει κάτι ανάλογο!

Είχε 12/19 σουτ (2/5 τρίποντα) και 1/2 βολές (airball… μάλιστα) σε 35 λεπτά, ενώ τον ακολούθησε Ντένις Σρέντερ με 21 πόντους με ελάχιστα χαμένα σουτ (7/9 και 5/5 βολές!). Ο Τάλεν Χόρτον-Τάκερ ήρθε από τον πάγκο με 17, ο Χάρελ έβαλε 13 και ο Άντονι Ντέιβις άλλους τόσους (3κλεψ., 2μπλοκ), μένοντας χαμηλά.

Δεν τον χρειάστηκαν όμως αφού η άμυνα των Λέικερς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν άκρως αποτελεσματική, δεχόμενοι μόλις 35 πόντος.

Περιόρισαν τον Γιόκιτς στους 13 (10ρ., 6ασ.) και αυτό νομίζουμε πως αρκούσε για να πάρουν την εύκολη νίκη.

Ο Τζαμάλ Μάρεϊ έβαλε 20 για τους Νάγκετς, ενώ 16 σκόραρε ο αναπληρωματικός του Μόντε Μόρις. Οι Νάγκετς έπεσαν στο 12-9 και κρατάνε την 4η θέση στη δυτική περιφέρεια.