ΝΒΑ: Παραλίγο “αυτοκτονία” για τους Σίξερς από το +26! (Αποτελέσματα, βαθμολογίες, Video)

2021-02-18T10:29:17+00:00 2021-02-18T10:29:17+00:00.

18/Feb/21 10:29

Οι Σίξερς πήραν να τα καταστρέψουν όλα από το +26 στο ημίχρονο, αλλά ο Τζοέλ Εμπίντ έσωσε την παρτίδα στο τέλος, χαρίζοντας τους τη νίκη με 118-113 επί των Ρόκετς στη Φιλαδέλφεια…

Οι Σίξερς έπαιξαν χωρίς τον Μπεν Σίμονς επιστρέφοντας από το ταξίδι τους στη Δύση και πέτυχαν έτσι τη 12η νίκη τους στα 14 εντός έδρας παιχνίδια! Μετά τους Τζαζ έχουν το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ ως γηπεδούχοι και το πρώτο στην Ανατολή κρατώντας απόσταση 1,5 νίκης από τους Νετς και 2,5 από τους Μπακς

Ο Τζοέλ Εμπίντ άγγιξε το τριπλ νταμπλ προερχόμενος από τραυματισμό (μέση) έχοντας 31 πόντους, 11 ριμπάουντ και εννιά ασίστ στο ενεργητικό του, ενώ ο Τομπάιας Χάρις πρόσθεσε ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση με 24 πόντους, 15 “σκουπίδια” και πέντε τελικές πάσες. Ο Σεθ Κάρι με 25 πόντους συμπλήρωσε την τριάδα των κορυφαίων για την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς που κρατάει τους Σίξερς πρώτους στην Ανατολή από το ξεκίνημα της σεζόν.

Οι Ρόκετς έχασαν για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι με την απουσία του Κρίστιαν Γουντ να τους έχει διαλύσει. Ο Τζον Ουόλ μέτρησε 28 πόντους και επτά ασίστ, ενώ ο ΝτεΜάρκους Κάζινς πρόσθεσε 19.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις έκανε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στη Μινεσότα κι οι Πέισερς επέζησαν από μία ακόμα παράταση, επικρατώντας με 134-128 των Τίμπεργουλφς και ανέβηκαν στην 4η θέση της Ανατολής πάνω από τους Σέλτικς!

Ο Σαμπόνις έκανε ένα ακόμα τριπλ νταμπλ καθώς είχε 36 πόντους, 17 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ενώ ο Μάλκομ Μπρόγκντον πρόσθεσε 32 με 6/7 τρίποντα (9ριμπ., 7ασ.), σηκώνοντας ψηλά τους Πέισερς που ισοφάρισαν από το -10 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Έντουαρντς έχασε στο… τσακ το σουτ της νίκης στην εκπνοή μένοντας στους οκτώ πόντους (3/15 σουτ), με τον Μαλίκ Μπίσλεϊ να μετράει 31 και να είναι πρώτος σκόρερ των “Λύκων”, τον Καρλ Άντονι Τάουνς να βάζει 30 και τον Ρίκι Ρούμπιο να κάνει το καλύτερο του φετινό παιχνίδι με 20 πόντους και 13 ασίστ.