NBA: Ανέβηκαν οι Μάβερικς – “Καυτοί” Σανς… χτυπάνε δεύτερη θέση (Αποτελέσματα, βαθμολογίες)

2021-02-23T10:01:29+00:00 2021-02-23T10:01:29+00:00.

23/Feb/21 10:01

Οι Μάβερικς επικράτησαν με 102-92 των Γκρίζλις και ανέβηκαν στην 9η θέση, χτυπώντας την πόρτα των πλέι οφ αφού απέχουν πλέον μόλις μία νίκη από τους Ουόριορς, ενώ την ίδια στιγμή οι Σανς πλησιάζουν τη δεύτερη θέση όπου βρίσκονται μαζί οι δύο ομάδες του Λος Άντζελες…

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ τζ. έβαλε 29 πόντους με 7/11 τρίποντα, ενώ ο Λούκα Ντόντσιτς πρόσθεσε 21 σε μία “ήρεμη” αλλά χρήσιμη βραδιά για τους Μάβερικς που από το πρώτο ημίχρονο επέβαλλαν απόλυτα το παιχνίδι τους ξεφεύγοντας με 18 πόντους διαφορά!

Η απουσία του Κρίσταπς Πορζίνγκις δεν τους επηρεάσει ποσώς και πήραν εύκολα τη νίκη, την έκτη στα τελευταία δέκα παιχνίδια τους.

Ο Τζα Μοράντ πέτυχε 22 πόντους (9ασ.), ενώ ο Γιόνας Βαλαντσιούνας μέτρησε 11 και μάζεψε 15 ριμπάουντ για τους Γκρίζλις που πλέον ισοβαθμούν με τους Μάβερικς στις θέσεις 9-10 της Δύσης.

Στο Φοίνιξ τώρα, οι Σανς υποδέχτηκαν τους Μπλέιζερς με τους οποίους κρατάνε τις θέσεις 4-5 και τελικά το στα χαρτιά ντέρμπι εξελίχθηκε σε μονόλογο για τους γηπεδούχους που επικράτησαν με το επιβλητικό 132-100!

Οι Σανς συμπλήρωσαν εννιά νίκες στα τελευταία δέκα παιχνίδια τους και πλέον βρίσκονται μία νίκη μακριά από τους Λέικερς και τους Κλίπερς που μοιράζονται τη δεύτερη θέση στη Δύση.

Με ένα επί μέρους 37-17 στην τρίτη περίοδο, οι Σανς καθάρισαν εύκολα το ματσάκι, με τον Ντέβιν Μπούκερ να πετυχαίνει 34 πόντους με 12/17 σουτ, 8/8 βολές και 2/2 τρίποντα, το ένα από τα οποία με τη λήξη της εντυπωσιακής για τους Σανς, τρίτης περιόδου.

Ο ΝτιΆντρε Έιτον έβαλε 19 και οι Σανς νίκησαν με ευκολία παρότι ο κρις Πολ έμεινε στους 2 πόντους με 1/9 σουτ (9ασ.) σε 25 λεπτά!

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ που υπέστη ένα ελαφρύ διάστρεμμα αλλά συνέχισε, ήταν ο πρώτος σκόρερ των Μπλέιζερς με 24.