ΝΒΑ: Οι Κλίπερς διέλυσαν τους Λέικερς που… παίζουν τελικό με τους Μπλέιζερς (αποτελέσματα)

2021-05-07T09:05:52+00:00 2021-05-07T09:05:52+00:00.

07/May/21 09:05

Οι Κλίπερς δεν είχαν κανένα πρόβλημα να διαλύσουν με 118-94 τους Λέικερς που έπαιξαν χωρίς τον ΛεΜπρόν Τζέιμς και τον Άντονι Ντέιβις να αγωνίζεται μόλις εννιά λεπτά κι οι πρωταθλητές θα παίξουν τα ξημερώματα (5 το πρωί, CosmoteSport 4) με τους Μπλέιζερς έναν τελικό… αποφυγής των play-in παιχνιδιών!

Ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 24 πόντους και ήταν η αιχμή του δόρατος για επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό παικτών των Κλίπερς που μετά την πρόωρη έξοδο του Ντέιβις, δεν είχαν κανένα πρόβλημα να ξεφύγουν με 23 πόντους στο ημίχρονο και να πάρουν μία εύκολη νίκη. Νίκη που τους ανέβασε στην τρίτη θέση της δυτικής περιφέρειας και έτσι είναι πιθανό να αντιμετωπίσουν τους Λέικερς στα πλέι οφ, αν φυσικά οι πρωταθλητές τα καταφέρουν τελικά.

Πώς θα γίνει αυτό; Οι Λέικερς υπέστησαν την τέταρτη ήττα τους στα τελευταία πέντε παιχνίδια κι ισοβαθμούν με τους Μπλέιζερς στις θέσεις 6-7. Ο έβδομος πάει στα play-in ματς και θα αναμετρηθούν μεταξύ τους τα ξημερώματα, με το σκορ να είναι 1-1 ως τώρα. Άρα ο νικητής θα αποκτήσει και αβαντάζ στην ισοβαθμία, πέντε αγώνες πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου:

“Είναι το σπουδαιότερο ματς της regural season. Αλλά ακόμα και να πάμε στο play-in τουρνουά, θα πρέπει να αντιδράσουμε σωστά”, είπε ο Ντέιβις που αποχώρησε με σπασμούς στη μέση μετά εννιά λεπτά συμμετοχής, αλλά δήλωσε πως δεν έχει κάτι σοβαρό και θα παίξει κατά του Πόρτλαντ.

Αυτός που θα απουσιάσει και πάλι είναι ο ΛεΜπρόν Τζέιμς που πονάει στον τραυματισμένο του αστράγαλο και σχεδιάζει να μην παίξει ούτε την Κυριακή, αλλά να επιστρέψει την ερχόμενη εβδομάδα. Δηλαδή στα τελευταία τέσσερα ματς που απομένουν για τους Λέικερς πριν μπουν στα πλέι οφ ή τα πλέι ιν παιχνίδια.

Ο Καουάι Λέοναρντ έβαλε 15 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Ίβιτσα Ζούμπατς κι από 11 οι Ραζόν Ρόντο και ΝτεΜάρκους Κάζινς (κατά της πρώην ομάδας τους) που έχουν ενδυναμώσει και πάλι τον πάγκο των Κλίπερς.

Ο Κάιλ Κούζμα με 25 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Λέικερς, ενώ στους 14 σταμάτησε ο Μόντρεζλ Χάρελ που έχει… σχεδόν εξαφανιστεί από τότε που η ομάδα του υπέγραψε τον Αντρέ Ντράμοντ. Ο τελευταίος πάντως έμεινε στους εννιά πόντους σε 22 λεπτά.