Λέικερς: Break… δήλωση οι πρωταθλητές στο Φοίνιξ (Video)

2021-05-26T07:42:19+00:00 2021-05-26T07:42:19+00:00.

26/May/21 07:42

Oι Λέικερς είναι εδώ! Οι πρωταθλητές πέτυχαν μεγάλη νίκη-break με 109-102 επί των Σανς και ισοφάρισαν τη μεταξύ τους σειρά σε 1-1, πηγαίνοντας στο Λος Άντζελες με ένα σκορ που μπορεί να τους δώσει σταδιακά την πρόκριση.

Πόσο δε μάλιστα τη στιγμή που οι Σανς δεν μπορούν να στηριχθούν στον Κρις Πολ που έπαιξε μόλις 23 λεπτά (6π., 5ασ.) λόγω του τραυματισμού και στα κρίσιμα τελευταία λεπτά δεν ήταν στο παρκέ για να “σώσει” την ομάδα του από την τελική επίθεση των Λέικερς. Επίθεση που αποδείχτηκε και καθοριστική για τη νίκη των φιλοξενούμενων που είχαν να αντιμετωπίσουν και 11.500 φανς των Σανς, αφού πάρθηκε η άδεια για την κάλυψη των 2/3 των εξεδρών…

Ο ΛεΜπρόν πέτυχε ένα δύσκολο εκτός ισορροπίας δίποντο, ο Ντέιβις έβαλε το μεγάλο τρίποντο για το 98-92 (2 λεπτά πριν το τέλος) και δύο εύστοχες βολές αμέσως μετά κι οι πρωταθλητές έκαναν αυτό που έψαχναν για να πάνε κάπως πιο ήσυχοι στο Λος Άντζελες.

Ο Ντέιβις πέτυχε 34 πόντους περνώντας … όλη τη βραδιά στη “γραμμή της φιλανθρωπίας”, μετρώντας 18/21 εύστοχες (10ριμπ., 7ασ.), ο ΛεΜπρόν σημείωσε 23 πόντους με 4/9 τρίποντα και εννιά τελικές πάσες στο ενεργητικό του, ενώ οι δύο σούπερ σταρ των Λέικερς και του ΝΒΑ είχαν την απόλυτη συμπαράσταση του Ντένις Σρέντερ που πρόσθεσε 24 πόντους, απαλλαγμένος από το μαρκάρισμα του Κρις Πολ στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα!

Ο Αντρέ Ντράμοντ είχε συμβολή στη νίκη με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ και κανείς άλλος “Λέικερ” δεν είχε παραπάνω από έξι πόντους (Μαρκ Γκασόλ).

Οι Λέικερς πήραν προβάδισμα 63-48, αλλά το πρώτο τρίποντο του Κράουντερ στη σειρά (μετά 11 χαμένα!) έφερε το ματς στο 84-83. Η αντίδραση των Λέικερς στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν όμως καταλυτική.

Ο Ντέβιν Μπούκερ μέτρησε 31 πόντους με 17/17 εύστοχες βολές, ενώ ο ΝτιΆντρε Έιτον ήταν εξαιρετικός μετρώντας 22 πόντους με 11/13 σουτ και 10 ριμπάουντ.

Στους 19 σταμάτησε ο Κάμερον Πέιν (7ασ.) που έπαιξε 33 λεπτά για να καλύψει τον Κρις Πολ.