KD: 48 λεπτά, 49 πόντοι! Μία ιστορική εμφάνιση από τον απίθανο Ντουράντ (Video)

2021-06-16T08:43:11+00:00 2021-06-16T12:04:57+00:00.

16/Jun/21 08:43

O Κέβιν Ντουράντ έκανε μία από τις πιο σπουδαίες εμφανίσεις στην ιστορία των πλέι οφ του ΝΒΑ, πετυχαίνοντας 49 πόντους με τριπλ νταμπλ, χωρίς να βγει ούτε λεπτό από το παρκέ!

Οι Νετς νίκησαν με 114-108 τους Μπακς στο Game5 του Μπρούκλιν, παίζοντας και στα 48 λεπτά του αγώνα, κάτι που και ο ίδιος είχε ζητήσει από τον προπονητή του, Στιβ Νας:

“Αν δεν χρειαστεί να με βγάλετε έξω από το παρκέ, τότε μην το κάνετε!”, δήλωσε ο “KD” μετά το ιστορικό ματς, αποκαλύπτοντας τι είπε στον Στιβ Νας και τον ασίσταντ κόουτς των Νετς, Ζακ Βον, ενόψει του πέμπτου αγώνα που έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην ομάδα του με 3-2 νίκες.

Η τελευταία φορά που ένας παίκτης αγωνίστηκε και στα 48 λεπτά ενός αγώνα ήταν ο ΛεΜπρόν Τζέιμς, το αντίπαλο δέος του Ντουράντ τα τελευταία πέντε χρόνια. Ο “Βασιλιάς” αγωνίστηκε σε ολόκληρο το έβδομο παιχνίδι της σειράς των τελικών της Ανατολής το 2018 (27 Μαΐου), ανάμεσα στους Καβαλίερς και τους Σέλτικς, που έδωσε την πρόκριση στους πρώτους.

Ο Ντουράντ πέτυχε ένα ιστορικό ρεκόρ με τους 47 πόντους, τα 17 ριμπάουντ και τις 10 ασίστ που πέτυχε κατά των Μπακς. Έγινε ο πρώτος παίκτης όλων των εποχών στα πλέι οφ του ΝΒΑ με τέτοια νούμερα και οι 49 πόντοι αποτελούν το δεύτερο ρεκόρ σε τριπλ νταμπλ ενός παίκτη.

“Είναι μία ιστορική εμφάνιση, θα μείνει αξέχαστη. Αυτά που έκανε ο Ντουράντ είναι αδιανόητα”, δήλωσε ο προπονητής του, Στιβ Νας, εκστασιασμένος από την εμφάνιση του παίκτη του.

Ο Τζεφ Γκριν που πέτυχε 27 πόντους με 7/8 τρίποντα (είχε 7/7 κατά τη διάρκεια του Game5 αλλά αστόχησε σε ένα προς το τέλος) είπε αυθόρμητα για τον συμπαίκτη του: “Υπάρχει αμφιβολία για το ποιος είναι ο καλύτερος παίκτης στον κόσμο;”

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τα ανδραγαθήματα του Ντουράντ σε μία απολαυστική, μοναδική εμφάνιση από τον δις MVP τελικών του ΝΒΑ (2017, 2018) με τους Ουόριορς.