Σίξερς-Νετς: 47 λεπτά πίσω στο σκορ, ανατροπή και νίκη με “τριπλό” Ντουράντ (Video)

2021-10-23T07:15:00+00:00 2021-10-23T07:15:00+00:00.

23/Oct/21 07:15

Οι Νετς ήταν πίσω ή έστω ισόπαλοι στο σκορ με τους Σίξερς στη Φιλαδέλφεια για 47 ολόκληρα λεπτά και 12 δευτερόλεπτα. Η νίκη όμως πήγε στα χέρια τους…

Χάρη σε ένα επί μέρους σκορ 16-1 στα τελευταία λεπτά, οι Νετς επικράτησαν με 114-109 των Σίξερς και πέτυχαν έτσι την πρώτη τους νίκη στη σεζόν, στο “περίεργο” ζευγάρωμα τους με τη Φιλαδέλφεια αφού είναι οι δύο ομάδες με τα μεγαλύτερα προβλήματα-ερωτηματικά: τον Κάιρι Ίρβινγκ και τον Μπεν Σίμονς.

Ας αφήσουμε όμως αυτούς που δεν έπαιξαν κι ας πιάσουμε τους πρωταγωνιστές. Εις εξ αυτών δεν ήταν άλλος από τον Κέβιν Ντουράντ που πέτυχε τριπλ νταμπλ με 29 πόντους, 15 ριμπάουντ και 12 ασίστ, κυριαρχώντας στο γήπεδο με την απαράμιλλη κλάση του.

Χρειάστηκε όμως η αρωγή του πολύπειρου ΛαΜάρκους Όλντριτζ για να πάρουν οι Νετς τη νίκη. Δεν ήταν οι 23 πόντοι μόνο (σε 23 λεπτά!) με 10/12 σουτ, αλλά οι τελευταίοι πέντε που έκαναν τη διαφορά. Ο Όλντριτζ με γκολ-φάουλ από ασίστ του Τζέιμς Χάρντεν έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στους Νετς με 109-108 με 48” να απομένουν στο χρονόμετρο, ενώ πέτυχε κι άλλες δύο βολές λίγο αργότερα για να αυξήσει το προβάδισμα και να καθορίσει ουσιαστικά το αποτέλεσμα.

Ο Τζέιμς Χάρντεν συμπλήρωσε την τριάδα των “20αρηδων” των Νετς, μετρώντας 20 πόντους με επτά ριμπάουντ κι οκτώ ασίστ στο ενεργητικό του. Στους 14 σταμάτησε ο Τζο Χάρις, ενώ 11 έβαλε ο Πάτι Μιλς που ακόμα δεν έχει αστοχήσει σε τρίποντο σε δύο αγώνες (10/10)!

Ο Τζοέλ Εμπίντ έβαλε 19 πόντους έχοντας πονεμένο γόνατο (δεν έπρεπε να παίξω μάλλον… δήλωσε), ενώ πρόσθεσε τέσσερα μπλοκ σε 30 αγωνιστικά λεπτά. Μεγαλύτερο βάρος σήκωσαν στην επίθεση των Σίξερς ο Τόμπι Χάρις κι ο Σεθ Κάρι που πέτυχαν από 23 πόντους έκαστος με 7/8 τρίποντα συνολικά (ένα χαμένο ο Χάρις), ενώ 15 ποντάκια σημείωσε ο Ταϊρίς Μάξεϊ που ξεκινάει βασικός στον “άσο” αντί του Μπεν Σίμονς.