ΝΒΑ: Οι Σέλτικς με σούπερ άμυνα διέλυσαν τους Χιτ… την καλύτερη άμυνα του ΝΒΑ (Video)

2021-11-05T09:39:32+00:00 2021-11-05T09:39:32+00:00.

05/Nov/21 09:39

Oι Σέλτικς πέτυχαν δεύτερη σερί νίκη μετά τις τρεις συνεχόμενες αποτυχίες τους και το έκαναν με επιβλητικό τρόπο επί των Χιτ, 95-78, μέσα στο Μαϊάμι, απέναντι δηλαδή στην καλύτερη άμυνα του ΝΒΑ. Το πέτυχαν με τη δική τους… άμυνα.

Μετά το δημόσιο … ξεμπρόστιασμα του Μάρκους Σμαρτ στους Τζέιλεν Μπράουν και Τζέισον Τέιτουμ ότι δεν πασάρουν την μπάλα , οι Σέλτικς ανασυντάχθηκαν και έκαναν δύο νίκες στη σειρά.

Με επί μέρους σκορ 33-9 (!) στη δεύτερη περίοδο, οι “Κέλτες” ξέφυγαν στο σκορ και ποτέ δεν κοίταξαν πίσω, κρατώντας τους Χιτ στους 78 πόντους.

Ο Τζέιλεν Μπράουν έβαλε 17 πόντους και παρότι ο Τέιτουμ έμεινε στους 10, οι Σέλτικς βρήκαν λύσεις από τον πάγκο τους, αυτοί δηλαδή που κυρίως έκαναν τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο (Σρέντερ 14, Νέσμιθ 13, Ρομέο Λάνγκφορντ 12).

Ο Τζίμι Μπάτλερ έβαλε 20 αλλά με 0/4 τρίποντα, ενώ ο Ντάνκαν Ρόμπινσον μέτρησε 16, ωστόσο όμως είχε 5/17 τρίποντα!

ΤΡΙΤΗ ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ ΟΙ ΣΑΝΣ

Δύσκολες στιγμές πέρασαν οι Σανς με τους Ρόκετς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο έκαναν ένα +17 και “καθάρισαν” το παιχνίδι στο Φοίνιξ με 123-111, πετυχαίνοντας την τρίτη σερί νίκη τους.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 27 πόντους ήταν ο κορυφαίος των περσινών φιναλίστ του ΝΒΑ, ενώ ο Κρις Πολ είχε εννιά πόντους, 13 ασίστ και πέντε κλεψίματα. Από 16 πόντους έβαλαν ο Μπρίτζες κι ο Έιτον.

Ο Κρίστιαν Γουντ με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ (3 μπλοκ) κι ο Κέβιν Πόρτερ τζ. με 20 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των τελευταίων στη Δύση (1-7) Ρόκετς.

ΠΡΟΕΛΑΥΝΟΥΝ ΟΙ ΤΖΑΖ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΙΤΣΕΛ

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ δεν αγωνίστηκε αλλά οι Τζαζ έχουν αποδείξει από πέρυσι ότι διαθέτουν μεγάλο βάθος. Και συνεχίζουν ακάθεκτοι και φέτος…

Ο Τζόρνταν Κλάρκσον- έκτος παίκτης της περσινής χρονιάς- μέτρησε 30 πόντους από τον πάγκο ως τρόπον τινά ο αντικαταστάτης του Μίτσελ στο σκοράρισμα κι οι Τζαζ πέρασαν… μαρς από την Ατλάντα με 116-98, υποχρεώνοντας τους Χοκς στην πρώτη εντός έδρας ήττα τους.

Με επί μέρους σκορ 41-24 στην τέταρτη περίοδο, οι Τζαζ κονιορτοποίησαν την άμυνα των Χοκς και έβαλαν τέλος στο εντός Ατλάντα σερί τους (είχαν 3-0).

Ήταν η τρίτη σερί νίκη των Τζαζ που με ρεκόρ 7-1 βρίσκονται στην κορυφή της Δύσης αλλά και του ΝΒΑ.

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς έβαλε 23 πόντους, ο Τζο Ινγκλς πρόσθεσε 19 ως βασικός, ο Μάικ Κόνλεϊ είχε 13 και 11 ασίστ κι ο Ρούντι Γκομπέρ 13 και 15 ριμπάουντ.

Ο Τρέι Γιανγκ μέτρησε 21 αλλά με 0/4 τρίποντα (7ασ.) ενώ ο ΝτιΆντρε Χάντερ πρόσθεσε 14 με 7/7 δίποντα.