Γιώργος Καλαϊτζάκης: Εξαιρετικό ντεμπούτο στην G-League (Video)

2021-11-20T09:46:02+00:00 2021-11-20T09:46:02+00:00.

20/Nov/21 09:46

O Γιώργος Καλαϊτζάκης θα συνεχίσει για ένα διάστημα στην G-League με τη θυγατρική των Μπακς, τους Ουισκόνσιν Χερντ και ήδη έκανε το ντεμπούτο του, το οποίο ήταν εξαιρετικό.

Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης πέτυχε 15 πόντους και παραλίγο να κλείσει το παιχνίδι με νταμπλ νταμπλ προσθέτοντας οκτώ ριμπάουντ, στη νίκη των Ουισκόνσιν Χερντ με 111-108 επί των Φορτ Ουέιν Μαντ Αντς. Ο Καλαϊτζάκης ξεκίνησε ως βασικός… σμολ φόργουορντ της ομάδας του, αλλά είχε δημιουργικές στιγμές από αυτή τη θέση μοιράζοντας τέσσερις ασίστ (για μόλις ένα λάθος), ενώ πρόσθεσε ένα κλέψιμο κι ένα μπλοκ σε 28 γεμάτα προσφορά λεπτά.

Είχε 5/11 σουτ (2/5 τρίποντα) και 3/4 βολές. Δύο από αυτές λίγο πριν το τέλος βοήθησαν τους Χερντ να πάρουν τη νίκη και να συνεχίσουν αήττητοι στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της σεζόν.

Ο Καλαϊτζάκης πρόλαβε να παίξει σε πέντε ματς των Μπακς στο ξεκίνημα της σεζόν (5,5′, 1,6π.), σε ένα διάστημα που οι πρωταθλητές είχαν πολλές ελλείψεις και χρειάζονταν τη βοήθεια όλων. Λογικά δεν θα έπαιρνε αυτές τις ευκαιρίες, αλλά είναι σίγουρο πως οι Μπακς τον εμπιστεύονται, του δίνουν το χρόνο και τη δυνατότητα να βελτιωθεί και για αυτό τον “έστειλαν” στη θυγατρική τους, ώστε να πάρει λεπτά συμμετοχής και να ανεβάσει το επίπεδο του.