Λέικερς: Άστραψε και βρόντηξε ο ΛεΜπρόν με τριπλ νταμπλ κατά των Μάτζικ (Video)

2021-12-13T07:43:38+00:00 2021-12-13T07:43:54+00:00.

13/Dec/21 07:43

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πήρε πάνω του τους Λέικερς κατά των Μάτζικ, οδηγώντας τους με τριπλ νταμπλ στη νίκη με 106-04 επί των Ορλάντο Μάτζικ στο Λος Άντζελες…

Οι Λέικερς πέτυχαν back to back νίκες χωρίς τον Άντονι Ντέιβις που πονάει στο γόνατο κι ανέβηκαν στις δύο νίκες πάνω από το 50% (15-13) για πρώτη φορά εδώ και τέσσερις εβδομάδες!

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πέτυχε 14 από τους 30 πόντους του σε ένα φανταστικό τρίτο 12λεπτο για τους Λέικερς, διάστημα στο οποίο έκαναν ένα φοβερό 36-10! Έτσι αποσπάστηκαν με 23 πόντους και απλά οι Μάτζικ μείωσαν τη διαφορά στους 12 στην τελευταία περίοδο.

Ο “Βασιλιάς” μέτρησε επίσης 11 ριμπάουντ, 10 ασίστ αλλά και τρία μπλοκ, πετυχαίνοντας έτσι το 101ο τριπλ νταμπλ καριέρας! Φανταστείτε πως οι Λέικερς έπαιξαν δύο σερί ματς εκτός έδρας, το Σάββατο ο ΛεΜπρόν πήγε στο Φοίνιξ για να δει το γιο του, Μπρόνι, να αγωνίζεται και μετά πήγε στο Λος Άντζελες για το παιχνίδι με τους Μάτζικ. Είναι 37 θυμίζουμε…

Ο Τάλεν Χόρτον-Τάκερ πέτυχε επτά από τους 19 πόντους στο εκρηκτικό διάστημα των Λέικερς (μέχρι πρόσφατα οι τρίτες περίοδοι ήταν η “αχίλλειο πτέρνα” της ομάδας), στο οποίο πέτυχαν 23 σερί πόντους και οι Μάτζικ είχαν 2/23 σουτ!

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ πρόσθεσε 19 (7ριμπ., 5ασ., 5λ.), ενώ ο Καρμέλο Άντονι έβαλε 13 και είχε δύο μπλοκ.

Οι Μάτζικ έχασαν σε πέμπτο σερί ματς. Ο Κόουλ Άντονι έβαλε 21 πόντους κι ο Φρανζ Βάγκνερ 20.