Σανς: Μπούκερ και Κρις Πολ “καθάρισαν” στο τέλος τους αήττητους το 2022, Ράπτορς (Video)

2022-01-12T07:55:58+00:00 2022-01-12T09:48:32+00:00.

12/Jan/22 07:55

Ο Ντέβιν Μπούκερ πρώτα και μετά ο Κρις Πολ έβαλαν τα δύο μεγάλα καλάθια των Σανς στο τελευταίο λεπτό κι οι πρωτοπόροι του ΝΒΑ έμειναν στην κορυφή, νικώντας τους Ράπτορς με 99-95 στο Τορόντο. Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη ήττα των Ράπτορς μετά έξι σερί επιτυχίες κι η πρώτη μέσα στο 2022!

O Mπούκερ έβαλε 16 πόντους αλλά το πιο καθοριστικό καλάθι ήταν αυτό 1:02 πριν το τέλος και στην αμέσως επόμενη κατοχή “μίλησε” ο πολύπειρος, Κρις Πολ (15π., 12ασ.), έδωσε το καθοριστικό προβάδισμα στους Σανς, που παρέμειναν στην κορυφή του ΝΒΑ μετά την ήττα των Ουόριορς στο Μέμφις.

Ο Κρις Πολ πρόσθεσε και πέντε κλεψίματα στα 33 λεπτά που αγωνίστηκε, ενώ πρώτος σκόρερ των Σανς ήταν ο Τζέι Κράουντερ με 19 πόντους με 5/11 τρίποντα. Στους 16 σταμάτησε ο ΝτιΆντρε Έιτον και 12 έβαλε ο Μάικαλ Μπρίτζες για τους Σανς που έφτασαν στο 31-9 και ισοφάρισαν το ρεκόρ ιστορίας τους σε νίκες στα 40 παιχνίδια!

Οι Ράπτορς βρήκαν σκορ σχεδόν αποκλειστικά από τους τρεις κορυφαίους παίκτες τους: ο Ο Τζι Ανονούμπι έβαλε 25 (4/13 τρίποντα), ο Πασκάλ Σιάκαμ πρόσθεσε 22 και ο Φρεντ ΒανΒλιτ μέτρησε 21 πόντους για τους Ράπτορς που έπαιξαν χωρίς τους Γκάρι Τρεντ τζ. και Σκότι Μπαρνς. Θετική παρουσία είχε κι ο Κρις Μπουσέρ με 13 πόντους και 16 ριμπάουντ, αλλά το Τορόντο που παίζει σε άδειο γήπεδο λόγω της πανδημίας έχασε για πρώτη φορά στο 2022.