NBA: Ο “καυτός” ΝτεΡόζαν στα χνάρια του…Μάικλ Τζόρνταν! (Βαθμολογία)

2022-02-15T08:41:25+00:00 2022-02-15T08:41:25+00:00.

15/Feb/22 08:41

Ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν είναι τόσο “καυτός” φέτος και το τελευταίο διάστημα, που μόνο ο Μάικλ Τζόρνταν έκανε τέτοια πράγματα ως παίκτης των Μπουλς!

Ο All Star σκόρερ των Μπουλς, ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν, πέτυχε 40 πόντους- σχεδόν τους μισούς στη “δική” του και πάλι τέταρτη περίοδο (19) – κι οδήγησε την ομάδα του ακόμα μία μεγάλη νίκη, 120-109, επί των Σπερς, την τέταρτη συνεχόμενη για το Σικάγο που που βρίσκεται μία ανάσα από τους πρωτοπόρους της Ανατολής, Χιτ (0,5 νίκη διαφορά).

Ο ΝτεΡόζαν έγινε ο πρώτος παίκτης των Μπουλς μετά τη σεζόν 1996-97 με επτά σερί ματς +30 πόντων, το έκτο με +35, κάτι που μόνο ο τεράστιος Μάικλ Τζόρνταν είχε πετύχει!

Ο μέσος όρος του τον Φεβρουάριο είναι 35,0 πόντοι (!) και προηγείται όλων στο σκοράρισμα σε τέταρτη περίοδο με 431 πόντους. Είχε 16/24 σουτ και 7/7 βολές, ενώ μοίρασε και επτά τελικές πάσες. Αυτή τη στιγμή μετράει 27,7 πόντους μέσο όρο και είναι ο καλύτερος της καριέρας του στη 13η σεζόν του στο ΝΒΑ! Εξωπραγματικός…

Αν και δεν έπαιξε ο Ζακ ΛαΒιν (γόνατο) για δεύτερο σερί ματς και δεν θα παίξει ούτε στο επόμενο, οι Μπουλς γύρισαν το παιχνίδι χάρη στον ΝτεΡόζαν στην τέταρτη περίοδο. Οι Σπερς μπήκαν σε αυτή μπροστά στο σκορ με 89-83, αλλά ο ΝτεΡόζαν πέτυχε 13 πόντους σε τέσσερα λεπτά και οι Μπουλς πέρασαν μπροστά με 102-99. Από εκεί και πέρα δεν κοίταξαν πίσω τους.

Ο Νίκολα Βούτσεβιτς ήταν επιδραστικός με 25 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετικά έπαιξε κι ο Κόμπι Ουάιτ ως αντί-ΛαΒιν με 24 πόντους, έχοντας 5/6 εύστοχα τρίποντα.

Ο αναβαθμισμένος μετά την αποχώρηση του Ντέρικ Ουάιτ, Λόνι Ουόκερ, πέτυχε 21 πόντους, ενώ 19 πρόσθεσε ο All Star, Ντεζούντε Μάρεϊ που είχε επίσης 11 ασίστ στο ενεργητικό του. Στους 19 σταμάτησε κι ο Νταγκ ΜακΝτέρμοτ για τους Σπερς που παλεύουν να μπουν στα play-in παιχνίδια, αλλά απέχουν δύο νίκες από τους 10ους Μπλέιζερς.