Γιώργος Καλαϊτζάκης: Έπαιξε 48 λεπτά, ήταν ξανά “διψήφιος” αλλά κι… υποψήφιος για το “Shaqtin A’ Fool” (Video)

2022-04-11T09:35:08+00:00 2022-04-11T10:20:22+00:00.

11/Apr/22 09:35

Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ολοκλήρωσε τη σεζόν του στο ΝΒΑ με τους Θάντερ, πετυχαίνοντας για τέταρτη φορά διψήφιο αριθμό πόντων σε ισάριθμες αναμετρήσεις του με τη συγκεκριμένη ομάδα, ενώ έμεινε στο παρκέ σε ολόκληρο παιχνίδι!

Ο Έλληνας γκαρντ-φόργουορντ, Γιώργος Καλαϊτζάκης, αγωνίστηκε για 48 λεπτά και πέτυχε 17 πόντους στη βαριά ήττα των Θάντερ με 138-88 από τους Κλίπερς στο Λ.Α., με την οποία αποχαιρέτησαν τη χρονιά με ρεκόρ 24-58 (15η θέση στη Δύση).

Σίγουρα αποτελεί πρωτοφανές στατιστικό στη σύγχρονη εποχή του μπάσκετ και του ΝΒΑ, αλλά οι Θάντερ χρησιμοποίησαν μόλις έξι παίκτες- όπως έκαναν και στο προηγούμενο ματς-, αφήνοντας τον Καλαϊτζάκη να το ευχαριστηθεί σε ολόκληρο το ματς.

Ο Καλαϊτζάκης θα μπορούσε πανεύκολα να φτάσει στους 19 πόντους, αφού σε μία φάση έκλεψε (μεγάλο του προσόν) κι έφυγε παντελώς μόνο στο ελεύθερο γήπεδο αλλά του γλίστρησε η μπάλα πάνω που σηκώθηκε να καρφώσει κι αστόχησε! Νομίζουμε πως θα τον δούμε στο “Shaqtin A’ Fool”…

Πάμε και στη “σούμα” της σεζόν:

Ο Καλαϊτζάκης ξεκίνησε τη χρονιά με τους Μπακς που τον είχαν επιλέξει στο Νο60 του ντραφτ. Του έδωσαν μερικές ευκαιρίες, κάποια λεπτά σκόρπια από εδώ και εκεί, αλλά σύντομα τον αποδέσμευσαν.

Στη συνέχεια υπέγραψε στη θυγατρική των Θάντερ στην G-League και στο τέλος της σεζόν του έδωσαν 10ήμερο συμβόλαιο για να αγωνιστεί στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια!

Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης κέρδισε πολλά λεπτά συμμετοχής (+40) αφού οι Θάντερ αποφάσισαν να πάνε χωρίς τους περισσότερους παίκτες τους σε αυτά τα ματς και τα πήγε πολύ καλά.

Μέτρησε 17,5 πόντους και είχε επίσης 3,2 ριμπάουντ και 3,2 ασίστ. Σούταρε με 48,5% εντός πεδιάς αλλά με μόλις 47,6% στις βολές που ήταν το πιο ευάλωτο σημείο του.

Εκεί που πραγματικά ξεχώρισε – πέρα από τον μέσο όρο του στους πόντους ήταν στα κλεψίματα, καθώς σε αυτά τα τέσσερα ματς είχε 2,5 ανά αγώνα!

Ένα πραγματικά πολύ υψηλό νούμερο που δείχνει την έφεση του Καλαϊτζάκη στο συγκεκριμένο τομέα.

Ο Έλληνας παίκτης θα αναζητήσει νέο συμβόλαιο το καλοκαίρι, ελπίζοντας πως έπεισε τους Θάντερ για μία ευκαιρία. Προσεχώς τα νεότερα…