Ο Κλαρκ έκραξε τον Γκριν για το σκληρό φάουλ: “Μια ζωή τα ίδια κάνει” (video)

2022-05-02T08:33:16+00:00 2022-05-02T08:33:16+00:00.

02/May/22 08:33

Ο Ντρέιμοντ Γκριν πρωταγωνίστησε στη νίκη των Ουόριορς επί των Γκρίζλις, ακόμα κι αν αποβλήθηκε λίγο πριν το ημίχρονο.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, οι Ουόριορς έκαναν το 0-1 στην ημιτελική σειρά με τους Γκρίζλις (116-117), με τον Τζα Μοράντ να αστοχεί στη τελευταία επίθεση.

Το ματς, όπως αναφέραμε, ήταν για γερά νεύρα, αλλά είχε και νεύρα. Πρωταγωνιστής ο Ντρέιμοντ Γκριν, ο οποίος αποβλήθηκε 1:18′ πριν το ημίχρονο, για το αντιαθλητικό φάουλ στον Μπράντον Κλαρκ.

Μάλιστα, η αντίδρασή του στην απόφαση των διαιτητών ήταν επικών διαστάσεων, με τον αστέρα του Γκόλντεν Στέιτ να φεύγει… πανηγυρίζοντας, σε μία προσπάθεια να πικάρει το κοινό του Μέμφις.

Ο παίκτης των Γκρίζλις, πάντως, δεν άφησε ασχολίαστη την εν λόγω φάση και τα έχωσε στον Γκριν.

Ο Ντρέιμοντ Γκριν αποβλήθηκε με αντιαθλητικό δευτέρου βαθμού όταν κατεδάφισε τον Μπράντον Κλαρκ τραβώντας τον από τη φανέλα 1:18′ πριν το ημίχρονο του πρώτου ημιτελικού της Δύσης ανάμεσα σε Γκρίζλις και Ουόριορς (116-117).

”Ο Γκριν είναι γνωστός για τα αντιαθλητικά του φάουλ. Μια ζωή τα ίδια κάνει. Δεν με εξέπληξε. Εμένα δεν μου αρέσει να κάνω θέατρο, αλλά με χτύπησε δυνατά, όπως είδα και στο replay. Δεν με σοκάρει αυτό που έκανε. Το έχει κάνει και στο παρελθόν”

Ο Γκριν δεν το συνέχισε, τονίζοντας πως δεν έπρεπε να τραβήξει τον αντίπαλό του, αν και επιμένει ότι δεν ήταν πολύ σκληρό φάουλ.

”Πήγα να τον κρατήσω, όχι να τον τραβήξω κάτω. Πιστεύω πως περισσότερο ήταν θέμα της κακής μου φήμης παρά ένα σκληρό φάουλ. Ήμουν ανόητος που πίστευα πως δεν θα μου χρεώσουν καν αντιαθλητικό”