ΛεΜπρόν: 23 πόντοι σε 17 λεπτά, αλλά οι Λέικερς έχουν να κερδίσουν από… πρόπερσι στην preseason (Video)

2022-10-06T07:57:31+00:00 2022-10-06T09:00:56+00:00.

06/Oct/22 07:57

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έκανε μία εμφατική εμφάνιση κατά των Σανς στο Λας Βέγκας, αλλά για μία ακόμα φορά οι Λέικερς ηττήθηκαν σε αγώνα της preseason, με τους Σανς να νικούν με 119-115.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Προφανώς και τα αποτελέσματα στα φιλικά παιχνίδια δεν παίζουν απολύτως κανένα ρόλο, ειδικά στο ΝΒΑ όπου δοκιμάζονται δεκάδες παίκτες, ωστόσο όμως, οι Λέικερς πέρυσι είχαν 0-6 και δεν… ορθοπόδησαν ιδιαίτερα στην κανονικά περίοδο, ενώ φέτος ξεκίνησαν με 0-2. Έχουν να νικήσουν δηλαδή από πρόπερσι σε αγώνα της preseason.

Ο ΛεΜπρόν, πάντως, έδειξε πως δεν θυμίζει αθλητή που πλησιάζει τα 38 του χρόνια (30/12). Μέσα σε 17 λεπτά πρόλαβε να σκοράρει 23 πόντους με 8/11 σουτ (3/6 τρίποντα, 5/5 δίποντα) και 4/5 βολές, ενώ πρόλαβε να μοιράσει και τέσσερις ασίστ.

Οι Λέικερς αγωνίστηκαν χωρίς τον Άντονι Ντέιβις και ξεκίνησαν στην ίδια πεντάδα ο Ράσελ Ουέστμπρουκ 12π., 6ρμπ., 3ασ.) και ο Πατ Μπέβερλι (8π., 4ρ.). Ο Κέντρικ Ναν ήρθε αυτή τη φορά από τον πάγκο και έκανε μεγάλη εμφάνιση με 21 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Οι Σανς είχαν για κορυφαίο τους παίκτη τον Ντέβιν Μπούκερ που μέτρησε 22 πόντους αλλά σε 25 λεπτά, ενώ ο Κρις Πολ πέτυχε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ασίστ.

Πολύ καλός ήταν ο γνωστός μας από την Ευρωλίγκα, Τζοκ Λαντέιλ, με 14 απέναντι στα… ανύπαρκτα και πάλι σέντερ των Λέικερς.

Τάιλερ Ντόρσεϊ: Τα… έσπασε στο ντεμπούτο του με τους Μάβερικς με 0/6 σουτ

ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΑΙΧΝΊΔΙΑ

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, oι Σίξερς πέτυχαν το 2/2 στην preseason, νικώντας με 113-112 τους Καβαλίερς στη Φιλαδέλφεια, στο ντεμπούτο του Ντόνοβαν Μίτσελ που έβαλε 16 πόντους σε 19 λεπτά. Ο Τζοέλ Εμπίντ αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος κι έβαλε 12 πόντους σε 18 λεπτά, ο Τζέιμς Χάρντεν έμεινε στους 9 (επίσης στο ντεμπούτο του για φέτος) ενώ ο Ταϊρίς Μάξεϊ ήταν και πάλι ο κορυφαίος της ομάδας του Ντοκ Ρίβερς με 21 (3/3 τρίποντα, 9/11 σουτ) σε 15 λεπτά!!!

Πέισερς διέλυσαν με 122-97 τους Χόρνετς στη Σάρλοτ, με τον Νέσμιθ να πετυχαίνει 16 πόντους και τον ρούκι, Μπένετικτ Μάθουριν, να προσθέτει 15. Στους 18 σταμάτησε ο Τέρι Ροζίερ για τους Χόρνετς.

Στην παράταση κρίθηκε το παιχνίδι των Σέλτικς με τους Ράπτορς στη Βοστόνη, με νικητές τους φιλοξενούμενους, 125-119. Ο Πασκάλ Σιάκαμ και ο Πρέσιους Ατσιούα πέτυχαν από 13 πόντους, ενώ 23 έβαλε ο Τζέιλεν Μπράουν και 18 ο Τζέισον Τέιτουμ που είχε 0/7 τρίποντα.