ΚΙ ΟΜΩΣ: +12 οι Λέικερς στην τρίτη περίοδο, +21 οι Μάβερικς στην τρίτη περίοδο και… τέλος στο Ντάλας! (videos)

2022-12-25T23:17:00+00:00 2022-12-26T01:22:08+00:00.

John Rammas

25/Dec/22 23:17

Με 51-21 επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο οι Μάβερικς επικράτησαν των Λέικερς (124-115) στο Ντάλας.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Οι Μάβερικς (18-16) πανηγύρισαν την τρίτη διαδοχική νίκη, την ώρα που οι Λέικερς (13-20) υπέστησαν την τέταρτη διαδοχική ήττα, όλες εν τη απουσία του τραυματία Άντονι Ντέιβις (κάταγμα κοπώσεως στο δεξί πόδι).

Οι Λέικερς ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο (9-23, 37-51), ωστόσο, οι Μάβερικς χρειάστηκαν μόλις λίγα λεπτά στην τρίτη περίοδο για να το γυρίσουν (46-58, 55-58, 60-63, 70-63) και να ξεφύγουν ακόμη και με +21 (94-73)!

Ο ΛεΜπρον Τζέιμς έκανε ό,τι μπορούσε στο παιχνίδι υπ’ αριθμό 17 σε “Christmas Day”, ξεπερνώντας κατά ένα τον αείμνηστο Κόμπι Μπράιαντ, ενώ ήταν ήδη πρώτος σκόρερ ανήμερα των Χριστουγέννων, αλλά έμοιαζε μόνος απέναντι στην παρέα του Λούκα Ντόντσιτς, που δεν ήταν καν ο καλύτερος Μάβερικ κι ας άγγιξε το triple-double (32-9-9).

Τα δωδεκάλεπτα: 21-28, 22-26, 51-21, 30-40
Μάβερικς (Κιντ): Γουντ 30 (2), Χάρνταγουεϊ 26 (6), Μπούλοκ 14 (4), Ντινγουίντι 8 (2), Ντόντσιτς 32 (2), Μπέρτανς 6, Πάουελ 4, Ράιτ 4, Πίνσον, Ντόρσεϊ (1:24)
Λέικερς (Χαμ): Τζέιμς 38, Μπράιαντ 8, Μπέβερλι 8 (1), Σρούντερ 7 (1), Ουόκερ 9 (3), Γκέιμπριελ 2, Μπράουν 3 (1), Τζόουνς 3, Ουέστμπρουκ 17 (2), Ριβς 16 (1), Ναν 2, Κρίστι 2

Photo credit: Getty Images