Νάγκετς: Νικητές στην ματσάρα κόντρα στους Σανς με ΡΑΨΩΔΙΑ Γιόκιτς!

2022-12-26T07:53:42+00:00 2022-12-26T09:50:59+00:00.

26/Dec/22 07:53

Φοβερό ματς ανάμεσα σε Νάγκετς και Σανς, αλλά ακόμα πιο φοβερή η (νέα) εμφάνιση του Γιόκιτς!

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίου/info@eurohoops.net

Ντέρμπι από τα λίγα και τελικά… Νάγκετς!

Το Ντένβερ υπερασπίστηκε την έδρα του με 128-125 κόντρα στους Σανς σε ένα ματς που τα είχε όλα!

Χαρακτηριστικό είναι ότι κρίθηκε στη παράταση, με τον Μάρεϊ να ισοφαρίζει στο -13’’ και τον Μπρίντζις να κάνει κομβικό λάθος αμέσως μετά.

Ο Γιόκις έκανε το 121-115 στο -2:30’ αλλά το Φοίνιξ επέστρεψε με 124-123 στο 52’, για ένα τρομερό φινάλε!

Όλα κρίθηκαν 24’’ πριν το φινάλε με ΤΟ κάρφωμα του Γκόρντον, με τον Μάρεϊ να έχει 1/2 βολές για το τελικό σκορ.

Ο Γιόκιτς υπέγραψε την τέταρτη σερί νίκη για το 21-11 με 41 πόντους-15 ριμπάουντ-15 ασίστ και 16/25 σουτ. Ο Γκόρντον έφτασε τους 28 με 13 ριμπάουντ, ενώ 26 πρόσθεσε ο Μάρεϊ.

Για τους Σανς -απόντος του Μπούκερ που τραυματίστηκε στη πρώτη περίοδο- του 19-15, προσπάθησε με 22 πόντους-16 ριμπάουντ ο Έιτον. 17 πόντους-16 ασίστ είχε ο Πολ.

Τα 12λεπτα: 28-24, 51-57, 81-83, 113-113, 128-125