2023-03-16T17:40:47+00:00 2023-03-16T17:40:47+00:00.

John Rammas

16/Mar/23 17:40

KleberMaxi-Spurs-Mavericks-turnover

Δεν υπάρχει αυτή η επαναφορά από τους Μάβερικς στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας στη νίκη επί των Σπερς (128-137) στο Σαν Αντόνιο. Και δεν υπάρχει γιατί δεν έγινε ποτέ.

Του Γιάννη Ράμμα/ irammas@eurohoops.net

Με μόλις 1,8″ για το τέλος της κανονικής διάρκειας και το σκορ στο +2 υπέρ τους οι Μάβερικς χρειαζόταν απλώς να επαναφέρουν τη μπάλα στο παρκέ είτε για να κερδίσουν φάουλ και την ευκαιρία για το ασφαλές +4 είτε για να προλάβουν να κρατήσουν τη μπάλα τόσο ώστε να εκπνεύσει ο χρόνος και το παιχνίδι στο AT&T Center να λήξει στο 119-121.

Όχι!

Ο Μάξι Κλέμπερ έκανε επαναφορά α λα ποδοσφαιρικό πλάγιο άουτ-γέμισμα στην αντίπαλη περιοχή κι έστειλε τη μπάλα απ’ ευθείας εκτός.

Τι ακολούθησε; Alley-oop κάρφωμα του Κέλντον Τζόνσον από την επαναφορά, 121-121 και παράταση! Στο μεταξύ, ο Κέλντον Τζόνσον είχε σουτάρει 0/2 ελεύθερες βολές (εσκεμμένα άστοχη η δεύτερη) στην κατοχή αμέσως πριν από τη… μη επαναφορά από τους Μάβερικς.

Ευτυχώς για τους Μάβερικς και δυστυχώς για τους Σπερς η τάξη αποκαταστάθηκε στην έξτρα περίοδο (128-137) για το 35-35 (8η θέση στη Δύση) έναντι 18-51 (14η θέση στη Δύση).