Λέικερς: «Μπρέικ» με το «καλημέρα» στο Μέμφις, με σπουδαίο ματς από Χατσιμούρα και Ριβς! (videos)

2023-04-16T23:37:30+00:00 2023-04-17T00:48:39+00:00.

gadamopoulos

16/Apr/23 23:37

Hachimura-LAL-MEM
MEMPHIS, TN - APRIL 16: Rui Hachimura #28 of the Los Angeles Lakers drives to the basket during Round 1 Game 1 of the NBA Playoffs against the Memphis Grizzlies on April 16, 2023 at FedExForum in Memphis, Tennessee. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2023 NBAE (Photo by Joe Murphy/NBAE via Getty Images)

Η ομάδα του Λ.Α. πέρασε με 128-112 από την έδρα των Γκρίζλις και πέτυχε το 1-0 στη σειρά του 1ου γύρου της Δύσης.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Η πιο δυνατή έδρα του φετινού ΝΒΑ (ρεκόρ 35-6 για τους Γκρίζλις) δεν σταμάτησε τη φόρα με την οποία οι Λέικερς ολοκλήρωσαν τη φετινή ρέγκιουλαρ σίζον. Η ομάδα του Λ.Α. πέρασε με 128-112 από το Μέμφις λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής του Πάσχα (16/4) και πέτυχε το 1-0 στη σειρά, «κλέβοντας» με το «καλημέρα» το πλεονέκτημα έδρας από τους αντιπάλους του.

Με κορυφαίους τους απρόσμενους «ήρωες», Ρούι Χατσιμούρα και Όστιν Ριβς, οι Λέικερς πανηγύρισαν τη νίκη χάρη σε ένα επιβλητικό σερί 15-0 στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς! Οι δύο ρολίστες τους έγιναν πρωταγωνιστές στην επίθεση, με τον Χατσιμούρα να έχει 29 πόντους (5/6 τρίποντα) σε 29΄ και τον Ριβς, στο παρθενικό ματς Playoffs της καριέρας του, να πετυχαίνει 14 από τους 23 πόντους του στην τέταρτη περίοδο.

Σημαντική η συνεισφορά του Άντονι Ντέιβις και στις δύο πλευρές του παρκέ, με 22π. (10/17διπ.), 12ριμπ., 7 τάπες και 3 κλεψίματα. Μάλιστα, έγινε μόλις ο τέταρτος παίκτης στην ιστορία των Λέικερς που έχει σε έναν αγώνα Playoffs +20π., +10ριμπ. και +5 κοψ., μετά τους Καρίμ Αμπντούλ-Τζαμπάρ, Σακίλ Ο’Νιλ και Πάου Γκασόλ.

Στο Μέμφις δεν έφτανε η ήττα στην πρεμιέρα, καθώς στα 5:36 για τη λήξη ο μεγάλος σταρ του, Τζα Μοράντ, τραυματίστηκε στον δεξιό καρπό έπειτα από άτσαλη πτώση και ενώ αρχικά αποχώρησε για τα αποδυτήρία, επέτρεψε στον πάγκο αλλά δεν αγωνίστηκε στο υπόλοιπο παιχνίδι… Ο Μοράντ πέτυχε 18π. (8/14 σουτ) σε 30΄, ενώ για τους γηπεδούχους δεν ήταν αρκετό ούτε το μεγάλο ματς του Τζάρεν Τζάκσον (31π., 11/17διπ., 2/4τριπ.) ούτε οι 22π. (αλλά με 3/10τριπ.) του Ντέσμοντ Μπέιν.

Η πρεμιέρα της σειράς έμοιαζε κάτι σαν… «μία σου και μία μου». Οι Λέικερς, χάρη στο εξαιρετικό ξεκίνημα του Άντονι Ντέιβις (8π., 3 τάπες), προηγήθηκαν με 30-20 στο 10΄ και κράτησαν το προβάδισμα ως το 14΄, (41-33), καθώς δεν είχαν κάνει ούτε ένα λάθος ως εκείνο το σημείο! Οι φιλοξενούμενοι, όμως, υπέπεσαν σε επτά σφάλματα ως το ημίχρονο και βλέποντας τους Τζάρεν Τζάκσον (19π. ως την ανάπαυλα) και Μπέιν (12π.) να κυριαρχούν, δεν είχαν απαντήσεις, ειδικά με το χαμηλό σχήμα (με ΛεΜπρον, Χατσιμούρα, Μπράουν και στον πάγκο τον «AD»). Οι Γκρίζλις είχαν ένα επιμέρους 14-4 για να κλείσουν το πρώτο μέρος μπροστά με 65-59, ενώ στο 23΄ ο Ντέιβις αποχώρησε με τραυματισμό στο δεξί χέρι, όμως επέστρεψε κανονικά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τρίτη περίοδος άνηκε στην ομάδα του Λ.Α., η οποία αν και είχε 5/18τριπ. στο ημίχρονο, σκόραρε 7/12 σουτ πίσω από τα 7,25μ. στο δωδεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα. Μπορεί ο Τζα Μοράντ (είχε 10π. στο ημίχρονο) να «ζεστάθηκε» και να πέτυχε οκτώ γρήγορους πόντους, όμως το ίδιο διάστημα είχε την υπογραφή του Ρούι Χατσιμούρα. Ο φόργουορντ των Λέικερς πέτυχε 4/4 τρίποντα και έφερε την ομάδα του στο +6, με 91-85 στο 34΄, έχοντας 20π. σε 18΄ συμμετοχής, πριν από το 96-90 στο 36΄!

Οι Λέικερς έφτασαν στο +7, με 108-101 στα 5:26΄΄ για τη λήξη, με ένα σερί 10-0, όμως εκτός από την εις βάρος του διαφορά, τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για το Μέμφις με τον τραυματισμό του Μοράντ. Οι Χατσιμούρα και Ριβς ανέλαβαν και πάλι δράση (κυρίως από τον ΝτιΆντζελο Ράσελ, που είχε 19π., 7ασ.) και υπέγραψαν το 15-0 των Λέικερς που μετέτρεψε το 113-112 του 35΄ στο τελικό σκορ, καθιστώντας σχεδόν… αχρείαστο το «ήσυχο» ματς του ΛεΜπρον Τζέιμς, ο οποίος είχε 21π. (5/8διπ., 3/8τριπ., 11ριμπ.) σε 34΄.