Δεν άντεξαν χωρίς τον Αντετοκούνμπο οι Μπακς και… 1-0 οι Χιτ (videos)

2023-04-17T02:23:19+00:00 2023-04-17T03:08:16+00:00.

gadamopoulos

17/Apr/23 02:23

jimmy-butler-erik-spoelstra-miami-heat

Το Μαϊάμι εκμεταλλεύτηκε τον τραυματισμό του «Giannis» και πέρασε νικηφόρα (130-117) από το Μιλγουόκι, στην πρεμιέρα της σειράς τους στα Playoffs.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Όσο απρόσμενη κι αν φαινόταν στη θεωρία μία νίκη της ομάδας με το Νο8 στην κανονική περίοδο του ΝΒΑ, στην έδρα εκείνης με το Νο1, άλλο τόσο… αναμενόμενη θα έμοιαζε με τα δεδομένα που τέθηκαν στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα ΜπακςΧιτ.

Το Μαϊαμι επικράτησε με 130-117 στο Μιλγουόκι τα ξημερώματα της Δευτέρας (17/4), καθώς εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τον τραυματισμό του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην πρώτη περίοδο του ματς και πέτυχε το 1-0 στην πρεμιέρα της μεταξύ τους σειράς τους στα φετινά Playoffs.

Οι φιλοξενούμενοι, αν είδαν κι εκείνοι τον Τάιλερ Χίρο να αποχωρεί με σπασμένο χέρι(!), είχαν σε σπουδαία βραδιά τον μεγάλο σταρ τους, Τζίμι Μπάτλερ (35π., 15/26διπ., 11 ασίστ), και δεν άφησαν να πάει χαμένη η συνθήκη της απουσίας του «Giannis». Οι Χιτ είχαν προβάδισμα από το πρώτο δωδεκάλεπτο, πριν την άτσαλη πτώση του Αντετοκούνμπο, φτάνοντας στο +14 (με 29-15) στο 9΄, με 12π. του Μπάτλερ, ο οποίος έφτασε τους 24 στο ημίχρονο!

Παρά τον προβληματισμό από την αποχώρηση του ηγέτη τους, οι Μπακς βρήκαν προσωρινά λύσεις από τον Κρις Μίντλτον και με τους 14 από τους συνολικά 33πόντους (10/13διπ., 2/7τριπ.) του, μείωσαν σε 43-40. Ωστόσο, η καλή παρουσία του βετεράνου Κέβιν Λαβ, που είχε 3/4τριπ. στο πρώτο ημίχρονο (και 18π. από τον πάγκο), έφερε το Μαϊάμι στο 68-55 της ανάπαυλας. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν θα τα παρατούσαν εύκολα και με μία νέα προσπάθεια αντεπίθεσης και ένα σερί 12-0, πλησίασαν στους 3π. (78-75) στο 31΄, χάρη και στην πολύτιμη βοήθεια του Μπόμπι Πόρτις (21π., 9/10διπ., 0/5τριπ., 8ριμπ.) από τον πάγκο.

Μονάχα που ο… «Playoff Μπάτλερ» δεν είχε σκοπό να σπαταλήσει την ευκαιρία που βρήκε η ομάδα του να αντιμετωπίσει τους Μπακς στο πρώτο ματς χωρίς τον Αντετοκούνμπο. Ο γκαρντ των Χιτ ώθησε την ομάδα του κόουτς Έρικ Σπόλστρα στο +15 (105-90) στο 37΄ και κάπου εκεί τα «Ελάφια» ξέμειναν από δυνάμεις και από λύσεις, καθώς εκτός από 13 λάθη, είχαν και μόλις 11/45 τρίποντα (και 24,4%) και οι 16 πόντοι και 16 ασίστ του Τζρου Χόλιντεϊ πήγαν χαμένες.

Από την άλλη, η ομάδα της Φλόριντα, εκτός από το μεγάλο ματς του Μπάτλερ, στηρίχτηκε και στην ευστοχία της στο μακρινό σουτ, με συνολικά 15/25 τρίποντα (ποσοστό 60%)! Οι φιλοξενούμενοι, πέρα από τους Μπάτλερ, Λαβ και τον Χίρο, είχαν άλλους τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με το πολυδιάστατο παιχνίδι του Μπαμ Αντεμπάγιο (22π., 10/18διπ., 9ριμπ., 7ασ.) και τους Κέιλεμπ Μάρτιν και Γκέιμπ Βίνσεντ να σκοράρουν από 15 πόντους.