Σίξερς: Η τριποντάρα του Χάρντεν «υπέγραψε» το 2-2 με τους Σέλτικς! (video)

2023-05-08T00:42:16+00:00 2023-05-08T01:05:40+00:00.

gadamopoulos

08/May/23 00:42

james harden dribbles philadelphia 76ers

Η νέα σπουδαία «παράσταση» (42π.) του «Beard» και το νικητήριο σουτ του επέτρεψαν στη Φιλαδέλφεια να ισοφαρίσει τη σειρά των ανατολικών ημιτελικών.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Ένα… deja vu του Game 1, με (διπλό) clutch τον Τζέιμς Χάρντεν και νικητήριο τρίποντο στα 18,2΄΄, χάρισαν στους Σίξερς σπουδαία νίκη στην έδρα τους επί των Σέλτικς με 116-115 στην παράταση και ισοφάρισαν τη σειρά σε 2-2!

Στην πρεμιέρα της Βοστόνης, με απόντα τον Εμπίιντ, σκόραρε 45π. και το καθοριστικό σουτ για το «μπρέικ. Λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής (7/5), ο σταρ της Φιλαδέλφεια πέτυχε 42π., αλλά κυρίως το σουτ του ματς και άλλαξε τα δεδομένα των ανατολικών ημιτελικών.

Στη συνέχεια, τρίποντο του Μάρκους Σμαρτ στο φινάλε ήταν εκπρόθεσμο. Στη φάση του αγώνα, ο «Beard» έμεινε ελεύθερος από τη βοήθεια του Τζέιλεν Μπράουν στο μαρκάρισμα του Εμπίιντ και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Ο Σμαρτ, μάλιστα, ο οποίος σκόραρε 21 πόντους με 4/10 τρίποντα, έχασε και στην κανονική διάρκεια την ευκαιρία για το 3-1, αστοχώντας από τα 7,25μ. στην εκπνοή και έδωσε στον Χάρντεν τη δυνατότητα να επιβεβαιώσει ότι στα φετινά Playoffs έχει βρει τον καλό εαυτό του.

Σε ένα «ήσυχο» βράδυ για τους ηγέτες των περσινών φιναλίστ – ο Τέιτουμ είχε 21π. (και 18ριμπ.) με 9/20 σουτ και ο Μπράουν 23π. – ο Σμαρτ και ο Μπρόγκτον (19π., 5/8τριπ.) πήγαν να «κλέψουν» το ματς. Όμως αν και οι φιλοξενούμενοι «γύρισαν» από το -16, απώλεσαν το προβάδισμα 105-100 που είχαν στα 2΄ για τη λήξη.

Οι Σίξερς, με καθοριστικό τον Χάρντεν αλλά και 34π. από τον MVP, Τζοέλ Εμπίιντ (με 11/23διπ., 0/3τριπ., 12/15βολ.), οδήγησαν το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο (κ.α. 107-107) με λέι απ του Χάρντεν. Για τους νικητές, μόνο ο Ταϊρίζ Μάξεϊ είχε επίσης διψήφιο πόντων (14π.), ενώ οι Χάρις και Νιάνγκ πρόσθεσαν από 9π.. Στην πλευρά της Βοστόνης, δεν ήταν αρκετός πλουραλισμός, με έξι παίκτες να έχουν διψήφια παραγωγικότητα (Ουάιτ 12π., Χόρφορντ 10π.)

Οι Σέλτικς μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν νωρίς – νωρίς, με 14-11 στο πεντάλεπτο. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους 16-5, για το 27-19 στο δωδεκάλεπτο, χάρη σε 10 πόντους του Τζοέλ Εμπίιντ. Οι Σίξερς έφτασαν και στο +16, με 56-40 στο 22΄, καθώς ο Τζέιμς Χάρντεν σκόραρε τους 15 από τους 21 πόντους του πρώτου ημιχρόνου στη δεύτερη περίοδο, μπροστά στα μάτια ενός επίτιμου προσκεκλημένου του. Η Βοστόνη μείωσε στο 59-50 του ημιχρόνου, παρά το κακό ματς του Τέιτουμ, με 2 πόντους και 1/9 σουτ…

Το σκηνικό δεν άλλαξε αρχικά στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν προσωρινά σε 59-54, αλλά τη Φιλαδέλφεια να απαντά πάλι και να βρίσκεται στο +15 (76-61) στο 29΄. Η αφύπνιση του Τέιτουμ, όμως, άλλαξε τα δεδομένα. Ο σταρ των περσινών φιναλίστ είχε 13 πόντους στην περίοδο και οι Σέλτικς μείωσαν στο 90-83 του 36΄. Μαλιστα, με σερί 10-0 πήραν και το προβάδισμα, με 98-96 στα 3:51 για τη λήξη, με κάρφωμα του Αλ Χόρφορντ και πριν από το συναρπαστικό φινάλε!