Σανς: Ισοφάρισαν τους Νάγκετς παρά το ρεκόρ καριέρας του Γιόκιτς (videos)

2023-05-08T07:23:59+00:00 2023-05-08T08:02:05+00:00.

08/May/23 07:23

Οι Σανς ισοφάρισαν σε 2-2 την σειρά με τους Νάγκετς, μετά το 129-124 στο Φοίνιξ. Πήγε στράφι το νέο ρεκόρ καριέρας του Γιόκιτς.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Οι Σανς είναι ζωντανοί!

Το Φοίνιξ εκμεταλλεύτηκε την έδρα τους κόντρα στους Νάγκετς και έκανε το 2-2 με 129-124 για τα ημιτελικά της Δύσης.

Όποιος περίμενε κάτι λιγότερο από ντέρμπι, ήταν αφελής. Αυτό ακριβώς προσέφεραν οι δυο ομάδες, με το παιχνίδι να κρίνεται στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς προς το φινάλε, ακόμα κι έτσι όμως, το Ντένβερ είχε την ευκαιρία να διεκδικήσει το ματς στη παράταση.

Με το σκορ στο 123-120, οι Νάγκετς έχασαν τη μπάλα, με τους διαιτητές να δίνουν τζάμπολ. Ο Έιτον νίκησε τον Γιόκιτς και ο Ουόρεν πήρε το φάουλ για το 125-120 στο -22′.

Ο Γιόκιτς αστόχησε αμέσως μετά στην επίθεση της ομάδας του, με τον Ντουράντ να σφραγίζει τη νίκη με 2/2 βολές (126-120) στο -13”.

Για μία ακόμα φορά, Μπούκερ και Ντουράντ ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές, έχοντας συνολικά 72 πόντους.

Ο πρώτος μέτρησε 36 πόντους-12 ασίστ με 14/18 σουτ και ο δεύτερος 36 πόντους-11 ριμπάουντ με 11/19 σουτ.

Πολύ σημαντική και η παρουσία του Σάμετ, ειδικά στη τέταρτη περίοδο, με 19 πόντους και 5/8 τρίποντα.

Πάμε τώρα και στον μυθικό Γιόκιτς, ο οποίος όμως δεν ήταν αρκετός για τους Νάγκετς στο τέλος.

Ο Σέρβος αστέρας έκανε ρεκόρ καριέρας (και ομάδας) με 53 πόντους, ενώ είχε και 11 ασίστ, αλλά και 20/30 σουτ-11/13 βολές!

Ο Μάρεϊ ήταν δεύτερος σκόρερ των ηττημένων με 28 πόντους-7 ασίστ και 13/25 σουτ.

Σε ένα τέτοιο ματς, δεν θα μπορούσα να λείψουν και τα νεύρα. Η ένταση πήγε σε άλλο επίπεδο, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η μπάλα έφτασε στα χέρια του ιδιοκτήτη των Σανς, ο Γιόκιτς πήγε να την πάρει από τα χέρια του, πριν καταλήξει να τον σπρώξει!

Η σειρά μεταφέρει στο Ντένβερ για το Game 5 (10/5), πριν πάει ξανά στο Φοίνιξ (12/5).

Τα 12λεπτα: 32-34, 63-61, 98-92, 129-124

ΧΑΜΟΣ με τον Γιόκιτς να σπρώχνει τον ιδιοκτήτη των Σανς: “Με ακούμπησε πρώτος” (video)

Σίξερς: Η τριποντάρα του Χάρντεν «υπέγραψε» το 2-2 με τους Σέλτικς! (video)