ΝΒΑ-Αποτελέσματα: Ο Στεφ Κάρι… σκόρπισε τους Πέλικανς, σώθηκαν στο τέλος οι Λέικερς με Μάτζικ

2023-10-31T08:07:25+00:00 2023-10-31T08:07:25+00:00.

31/Oct/23 08:07

stephen-curry-golden-state-warriors

Ο Στεφ Κάρι απολαμβάνει τον αποκλειστικό του ρόλο ως σκόρερ των Ουόριορς, διαλύοντας με 42 πόντους τους Πέλικανς μέσα στη Νέα Ορλεάνη.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Οι Ουόριορς πέρασαν δια περιπάτου από τη Νέα Ορλεάνη με 130-102, χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση του Στεφ Κάρι που μέτρησε 42 πόντους με 7/13 τρίποντα σε μόλις 30 λεπτά (!), παρότι το ματς στο ημίχρονο βρισκόταν στο καλάθι!

Με 39-21 στην τρίτη περίοδο άλλαξαν όλα και οι Ουόριορς έφτασαν στο 3-1 με τρεις εκτός έδρας νίκες και παρότι αγωνίστηκαν χωρίς τον Κλέι Τόμπσον.

Ο Μούντι ξεκίνησε βασικός δίπλα στον Κάρι (13π.), ενώ ο Κρις Πολ βγήκε και πάλι από τον πάγκο συνεισφέροντας 13 πόντους και πέντε ασίστ.

Οι Πέλικανς υπέστησαν την πρώτη τους ήττα στη σεζόν (2-1) Ο Σι Τζέι Μακόλουμ και ο Ζάιον Ουίλιαμσον έβαλαν από 19 πόντους, ενώ δεν αγωνίστηκε ο Μπράντον Ίνγκραμ.

Στο Λος Άντζελες, οι Λέικερς δυσκολεύτηκαν πολύ από τους φορμαρισμένους Μάτζικ μέχρι να καταβάλλουν την αντίσταση τους με 106-103 για τη δεύτερη νίκη τους (2-2) στη σεζόν, όλες στην έδρα τους.

Ο ΝτεΆντζελο Ράσελ με 28 πόντους (8ασ.) κι ένα clutch τρίποντα (3/6) έκανε ένα φανταστικό παιχνίδι, σώζοντας την παρτίδα για τους Λέικερς. Ο Άντονι Ντέιβις ακολούθησε με 26 πόντους και 19 ριμπάουντ (!), ενώ ο ΛεΜπρόν πρόσθεσε 19.

Οι Μάτζικ είχαν δύο ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στην τελευταία κατοχή τους.

Πρώτα ο Φραντς Βάγκνερ (16π) κόπηκε από τον “Βασιλιά”, αλλά ο Τζέιλεν Σαγκς (15π.) πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και επιχείρησε νέο τρίποντο με σχετικά καλές προϋποθέσεις, ωστόσο το σουτ βρήκε σίδερο.

Πρώτος σκόρερ των Μάτζικ ήταν ο Γκάρι Χάρις με 17 πόντους, στους 14 και τις οκτώ ασίστ σταμάτησε ο Μαρκέλ Φουλτζ, “χάθηκε” ο Μπανκέρο με 9π. και 4/14 σουτ.