O Βασίλιε Μίτσιτς έκανε το καλύτερο του παιχνίδι στο ΝΒΑ με ρεκόρ καριέρας στις ασίστ

2023-11-17T12:19:25+00:00 2023-11-17T12:19:25+00:00.

17/Nov/23 12:19

Εκεί που ο Βασίλιε Μίτσιτς μετρούσε τέσσερα σερί “DNP”, στα τελευταία δύο παιχνίδια πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής, κερδίζοντας μία θέση στο ροτέισον των Θάντερ από τον πάγκο…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Μετά τα τέσσερα ματς που ο Μίτσιτς δεν πάτησε λεπτό στο παρκέ και τις μόλις τρεις συμμετοχές στα πρώτα δέκα ματς των Θάντερ, ο δις MVP σε Final Four της Ευρωλίγκας, έπαιξε από 19 και 21 λεπτά σε σερί αγώνων, οι οποίοι μάλιστα συνοδεύτηκαν από νίκες της ομάδας του.

Ο Μίτσιτς έκανε ρεκόρ καριέρας σε λεπτά (τα 21) κατά των Ουόριορς στο Σαν Φρανσίσκο, όπου οι Θάντερ νίκησαν με 128-109 κι ο ίδιος βγήκε από τον πάγκο του κόουτς Νταϊνό, σημειώνοντας την κορυφαία του επίδοση στις ασίστ, με επτά στο ενεργητικό του.

Είχε μοιράσει τέσσερις στο ακριβώς προηγούμενο παιχνίδι και δείχνει να πατάει πιο γερά στα πόδια του.

Το επίσης θετικό ήταν ότι αυτές οι επτά ασίστ συνοδεύτηκαν από ένα ολοστρόγγυλο μηδέν στα λάθη.

Ο Μίτσιτς πρόσθεσε μόλις πέντε πόντους αφού ήταν άστοχος στα σουτ (1/5, 2/2 βολές), ενώ είχε ένα εντυπωσιακό +18 στο σκορ όσο έπαιζε.

Γενικά ο πάγκος των Θάντερ ήταν ιδιαίτερα αποδοτικός με τον Αϊζάια Τζο να βάζει 23 πόντους με 7/7 τρίποντα.