Λέικερς: “Βασιλιάς” ΛεΜπρόν ισοπέδωσε τους Πέλικανς, τελικός με τους Πέισερς!

2023-12-08T07:12:34+00:00 2023-12-08T07:20:11+00:00.

08/Dec/23 07:12

JamesLeBron-Pelicans-Lakers

O ΛεΜπρόν Τζέιμς θέλει πολύ αυτό το πρώτο In-Season Tournament. Το απέδειξε στο παρκέ…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς πέτυχε 30 πόντους σε λιγότερο από τρία 12λεπτα και οι Λέικερς ισοπέδωσαν τους Πέλικανς με 133–89, παίρνοντας τη μεγάλη πρόκριση για τον τελικό του In-Season Tournament στο Λας Βέγκας, όπου θα συναντήσουν την έκπληξη του θεσμού, τους Ιντιάνα Πέισερς του εκπληκτικού Ταϊρίς Χαλιμπέρτον!

Η Νέα Ορλεάνη προηγήθηκε με 30-29 στην πρώτη περίοδο δείχνοντας να είναι ικανή να χτυπήσει το ματς, αλλά στο άνοιγμα του δεύτερου 12λεπτου δέχτηκε 11 σερί πόντους από τους ΛεΜπρόν Τζέιμς με τρία τρίποντα (!) και οι Λέικερς έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 13 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο τέλειωσαν όλα με ένα τρομερό επί μέρους σκορ 43-17 για τους Λέικερς!

Ο “Βασιλιάς” είχε 30 πόντους, οκτώ ασίστ χωρίς λάθος, 4/4 τρίποντα, 8/8 βολές και όλα αυτά σε μόλις 23 λεπτά!

Αν εξαιρέσεις, άλλωστε, τον Άντονι Ντέιβις που έπαιξε 31 λεπτά, κανείς άλλος παίκτης των Λέικερς δεν πάτησε στο παρκέ παραπάνω από 23′.

Ο Όστιν Ριβς πέτυχε 17 πόντους από τον πάγκο και μοίρασε επτά ασίστ, ο Ντέιβις πρόσθεσε 16 πόντους και κατέβασε 15 ριμπάουντ και ο Τορίν Πρινς σημείωσε 15 πόντους μόνο με τρίποντα (5/8).

Ο Τρέι Μέρφι ήταν πρώτος σκόρερ των Πέλικανς με 14 πόντους.

Ο Ζάιον Ουίλιαμσον δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα περισσότερο από το να βάλει 13 πόντους, ενώ ακόμα πιο χαμηλά βρέθηκε ο Μπράντον Ίνγκραμ με εννιά σε 31 λεπτά.

Τίποτα το ιδιαίτερο δεν είδαμε και από τους Μακόλουμ, Βαλαντσιούνας που επίσης πέτυχαν από εννιά πόντους.